Chip tuning czy box – czym się różnią?

0
1477
Chip tuning

Chipowanie auta polega na modyfikacji jego oprogramowania w celu zwiększenia mocy oraz momentu obrotowego. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zainstalowanie nowego programu w sterowniku silnika, popularnie zwany chip tuningiem. Drugi natomiast to zakup dodatkowego, zewnętrznego sterownika cyfrowego, który dopinany jest do wiązki samochodu, zwany tuning boxem lub power boxem. Który z nich jest lepszy? Jakie wady i zalety ma każde z tych rozwiązań?

Chip tuning

Chip tuning to modyfikacja sterownika silnika. Można ją wykonać w dwojaki sposób:

  • poprzez gniazdo diagnostyczne – w takim przypadku nie ma konieczności dokonywania fizycznej ingerencji w sterownik,
  • poprzez demontaż sterownika, jego otwarcie, podłączenie się do niego od środka, a następnie przeprogramowanie pamięci.

Skutki obu sposobów modyfikacji są takie same – do sterowników wgrywane są nowe mapy (nastawy) zmieniające parametry oraz osiągi silnika, takie jak ciśnienie doładowania turbosprężarki, dawka paliwa, ciśnienie wtrysku paliwa, kąt zapłonu (w przypadku silników benzynowych) czy kąt wtrysku paliwa (w przypadku silników z dieslem). Zmiany można wprowadzić także w innych parametrach, jednak trzy powyższe są główne i w największym stopniu sprawiają, że auto zaczyna mieć większe przyrosty osiągów.

Do zalet chip tuningu zalicza się przede wszystkim to, że do auta nie trzeba montować żadnego dodatkowego urządzenia. Ponadto za jego pomocą możemy wykonać w samochodzie dodatkowe zmiany, np. ustawić dawkę rozruchową, wyłączyć DPF czy zmienić limitery prędkości maksymalnej oraz obrotów.

Wśród negatywnych stron chip tuningu wymienia się natomiast fakt, że oprogramowania nie można już wyłączyć w celu przywrócenia auta do stanu fabrycznego. W związku z powyższym w przypadku pojazdów nowych, serwisowanych w salonie, należy przyłożyć olbrzymią uwagę do wyboru firmy, która będzie wykonywać chip tuning. Niepoprawnie wykonana przeróbka może być bowiem z łatwością wykryta przez serwis wykonujący przegląd, co w konsekwencji spowoduje prawdopodobnie utratę gwarancji na auto. Co więcej, oprogramowanie wgrane w sterownik silnika może być skasowane przez serwis w przypadku aktualizacji oprogramowania podczas przeglądu. Do wad chip tuningu zalicza się także brak możliwości jego przełożenia do innego samochodu, nawet gdyby był tej samej marki i posiadał taki sam silnik.

Chip box

Chip box to zewnętrzny sterownik dopinany do wiązki samochodu. Modyfikuje on dwa parametry główne silnika – ciśnienie doładowania i dawki paliwa. Power box dostosowuje mapy korekt wskazanych powyżej parametrów do obciążenia oraz obrotów silnika. Dzięki zastosowaniu boxa można uzyskać wzrost mocy silnika sięgający nawet kilkunastu procent.

Zalety chip boxa to przede wszystkim:

  • możliwość zdalnego włączania i wyłączania (za pomocą przycisku na pilocie, telefonu lub tabletu), a w konsekwencji możliwość powrotu do fabrycznych ustawień sterownika;
  • możliwość przełożenia z jednego samochodu do drugiego (nawet do samochodu innej marki, przy czym wówczas konieczna może być zmiana wiązki z celu dopasowania jej do innej marki, a także zmiana map tuningowych);
  • łatwy montaż i demontaż (nie jest konieczne posiadanie specjalistycznego sprzętu czy oprogramowania);
  • brak ryzyka utraty gwarancji w fabrycznie nowym pojeździe;
  • możliwość zainstalowania w każdym samochodzie (w odróżnieniu od chip tuningu – zdarza się, że wykonanie tego rodzaju modyfikacji nie jest możliwe w konkretnym modelu samochodu).

Wśród negatywnych stron power boxa można wskazać natomiast, że działa on jedynie na dwa parametry sterownika, zatem może mieć mniejszy wpływ na przyrosty osiągów.

Wybór sposobu przeprowadzenia tuningu uzależniony jest przede wszystkim od potrzeb właściciela, jak i jego indywidualnych preferencji. Choć wskazuje się, że dzięki chip tuningowi można osiągnąć lepsze parametry niż ma to miejsce w przypadku power boxa, to jednak w trakcie jazdy samochodem różnica jest niemal nieodczuwalna. Biorąc zatem pod uwagę powyższe, a także wszystkie wskazane zalety boxa, w tym zwłaszcza możliwość łatwego zdemontowania sterownika i brak obawy przed utratą gwarancji producenta, chip box wydaje się rozwiązaniem korzystniejszym.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ