Jak zabezpiecza się kredyty samochodowe?

0
2678

Chcesz kupić samochód, ale nie masz odpowiedniej sumy pod ręką? Gdy masz zdolność kredytową, w takim przypadku możesz zdecydować się na zakupienie auta na kredyt. W przypadku kredytów samochodowych stosuje się specjalne metody zabezpieczeń. Jakie z nich wykorzystywane są najczęściej?

Kredyt na samochód możemy wziąć na dwa sposoby – może być do typowy kredyt samochodowy albo może być to pożyczka gotówkowa, którą możemy wziąć na dowolny cel, w tym także na zakup samochodu. Pierwsza opcja jest generalnie tańsza niż druga, więc pożyczka gotówkowa będzie kosztowała nas więcej niż kredyt samochodowy. Ma to głównie związek z faktem, że kredyty samochodowe są zabezpieczane i zabezpieczeniem najczęściej jest sam samochód.

Do zabezpieczenia kredytu samochodowego stosuje się dwie główne metody, a mianowicie zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie na zabezpieczenie. Gdy wobec tego chcemy zakupić auto Ford kredyt także będzie związany z tymi formami zabezpieczenia. Co dokładnie się pod nimi kryje?

Zastaw rejestrowy to zabezpieczenie polegające na umieszczeniu odpowiedniego wpisu w krajowym rejestrze zastawów. Taka informacja znajduje się również w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Wtedy, gdy kredytobiorca przestałby spłacać zadłużenie, bank będzie mógł przejąć samochód i w ten sposób odzyskać pieniądze.

Druga metoda to przewłaszczenie na zabezpieczenie. W tym przypadku bank zostaje współwłaścicielem pojazdu, a dokładnie ma on 49 procent własności. W ten sposób także może ona zabezpieczyć swoje interesy. Wówczas w banku zostaje też karta pojazdu – bez karty tego rodzaju nie możemy także sprzedać samochodu. W przypadku braku spłaty rat, udział we własności pojazdu przechodzi w ręce banku.

Stosuje się jeszcze jedną, dodatkową metodę zabezpieczeń. Jest to cesja praw z polisy AC. Jest to przeniesienie praw wynikających z umowy z ubezpieczycielem na rzecz banku. Wtedy, gdy nasz samochód zostanie uszkodzony kompletnie czy skradziony, pieniądze będą przekazane w pierwszej kolejności do banku, aby pokryć nasze zobowiązanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ