Jaki samochód wybrać na swój pierwszy?

0
2158
Jaki samochód wybrać na swój pierwszy?

Decyzja o wyborze pierwszego samochodu ze względu na ograniczone środki finansowe i wysokie oczekiwania nowego kierowcy nie należy do najłatwiejszych. Osoba, która kupuje używane auto, powinna pamiętać, że prócz samego wydatku na maszynę, często konieczna jest wizyta w serwisie.

1. Przygotuj się na wydatki

Planując budżet warto zarezerwować 70% na sam samochód, a pozostałe 30% na wymiany części. Na początek dobrym pomysłem będzie np. wymiana rozrządu w salonach Norauto Polska. Po zakupie auta dodatkowo należy będzie wymienić olej silnikowy, filtr paliwa, kabinowy, powietrza i olejowy. W razie potrzeby również klocki hamulcowe.

2. Wybierz prostą konstrukcję

Im prostsza konstrukcja samochodu, tym tańsze części i ich wymiana. Dodatkowo na takim aucie łatwiej nauczyć się jego działania i w przyszłości samemu rozwiązywać napotkane problemy.

3. Małe auto jest lepsze

Samochód dla świeżo upieczonego kierowcy nie powinien być za duży. Unikać należy aut typu kombi,czy pojazdów terenowych. Siedząc za sterami mniejszej konstrukcji, łatwiej jest ją prowadzić i parkować, szczególnie w mieście.

4. Sprawdź, ile pali

Młody kierowca zazwyczaj nie operuje dużym budżetem. Wydając wszystkie swoje oszczędności powinien pamiętać o zarezerwowaniu kwoty na codzienną eksploatację. Samochody z dużymi, benzynowymi silnikami szybko rujnują portfel kierowcy, który rozpoczyna przygodę z motoryzacją.

5. Kup samochód zarejestrowany w Polsce

Kupowanie samochodu zarejestrowanego w kraju może pozwolić zaoszczędzić kilkaset złotych. Ze względu na stan dróg w Polsce nie zawsze wydaje się to dobrym pomysłem (zawieszenie takich pojazdów nie jest w najlepszej kondycji), jednak takie auta mają zazwyczaj ważną polisę OC i przegląd techniczny. Nie trzeba więc w dniu zakupu wydawać dodatkowych pieniędzy na ubezpieczenie i badania techniczne.

6. Nie kupuj aut tuningowanych

Samochody tuningowane ze względu np. na przyciemniane szyby, głośny tłumik czy nieprawidłowe światła mogą nie przejść przeglądu technicznego. Usunięcie zamontowanych „udogodnień” może kosztować do kilkaset złotych. Dodatkowo auta ze zmodyfikowanym silnikiem nie są łatwe, ani tanie w naprawach.

7. Wybierz auto zadbane

Przy małym budżecie znalezienie auta zadbanego nie jest najłatwiejszym zadaniem. Dobry stan zewnętrzny zazwyczaj oznacza również dobry stan mechaniczny. Decydując się na dany samochód warto skonsultować jego wybór z mechanikiem, który powie jakie elementy wymagają naprawy, a na jakie trzeba uważać.

8. Kup samochód bezpieczny

Kierowca, szczególnie ten świeżo upieczony, powinien jeździć autem bezpiecznym, które dobrze wypada w crash testach (badaniach strefy zgniotu pojazdu), ma działający ABS i wszystkie poduszki powietrzne. Brak doświadczenie w jeździe zwiększa ryzyko wypadku, dlatego warto zainwestować w auto, które dobrze ochroni kierującego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ