Malowanie proszkowe w branży motoryzacyjnej

0
1314
Malowanie proszkowe w branży motoryzacyjnej

Malowanie proszkowe w branży motoryzacyjnej to obecnie jedna z najpopularniejszych metod kolorowania powierzchni. Służy nie tylko do nadania koloru, ale także, a może przede wszystkim, do zabezpieczenia malowanej powierzchni przed destrukcyjnym działaniem czynników mechanicznych i chemicznych. Uzyskana w trakcie procesu lakierowania proszkowego powierzchnia ma jednolitą strukturę, bez zacieków i smug. Technologia aplikacji farby wykorzystuje działanie przeciwstawnych sił elektrostatycznych, gdzie cząsteczki farby naładowane dodatnio są przyciągane do malowanej powierzchni naładowanej ujemnie. Gwarantuje to dokładne pokrycie cząsteczkami farby całego malowanego elementu, nawet o skomplikowanych kształtach, z zagięciami i krzywiznami.

Malowanie proszkowe gwarantuje nie tylko uzyskanie świetnego efektu wizualnego. Doskonałe krycie uzyskiwane w tej metodzie pozwala na stworzenie szczelnej bariery dla czynników powodujących np. korozję. Jest to szczególnie istotne w przypadku takich elementów jak felgi samochodowe, stalowe ramy rowerów i motocykli czy też ozdobne listwy na karoserii, grille itp. Ze względu na trudne warunki, w jakich są one eksploatowane, dokładne zabezpieczenie ich powierzchni jest sprawą kluczową. Elementy pomalowane metodą proszkową są także bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Siła wiązań polimerowych tworzących się w trakcie wypalania w specjalistycznych piecach zapewnia uzyskanie trwałej i twardej powłoki lakierniczej. Felgi czy zderzaki poddane malowaniu metodą proszkową znacznie trudniej zarysować, gdyż jednolitej grubości warstwa farby skutecznie zabezpiecza je przed tego typu uszkodzeniami.

Warto wspomnieć także o ekonomicznej stronie malowania. Nakładanie cząsteczek farby metodą elektrostatyczną gwarantuje oszczędność na poziomie ilości zużycia farby, gdyż cząsteczki, które nie osiadły na malowanej powierzchni, można w łatwy sposób odzyskać i ponownie wykorzystać w trakcie procesu malowania.

Nie do pominięcia jest także fakt, iż w trakcie całego procesu malowania proszkowego nie używamy żadnych rozpuszczalników, natomiast cały proces nakładania i wypalania farby odbywa się w obiegu zamkniętym, przy którym nie ma emisji do atmosfery żadnych szkodliwych substancji.

Branża motoryzacyjna docenia szereg zalet stosowania farb proszkowych także ze względu na ich jakość. Czołowi producenci farb i lakierów oferują produkty do malowania proszkowego w coraz szerszej gamie zarówno kolorystycznej, jak i z efektami wykończenia (mat, połysk, satyna itp.). Zainteresowanych tego typu usługami odsyłamy na https://proszkowe-malowanie.com.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ