Oleje samochodowe – jak dobrać olej silnikowy?

0
88

Wybór oleju silnikowego do samochodu powinien być podyktowany wymogami producenta. Każdy silnik ma bowiem inne wymagania. Jedne firmy swoją uwagę kierują na ochronie przed zużyciem jednostki napędowej, inne rekomendują oleje o niskich lepkościach, oszczędzające paliwo. Niektórzy producenci stawiają z kolei na ochronę skomplikowanych układów katalitycznych.

Oleje samochodowe – specyfikacje jakościowe producentów

Normy jakościowe informują o możliwościach wykorzystania oleju w konkretnym modelu silnika. Ze względu na turbodoładowanie nowoczesne jednostki są bardziej obciążone i charakteryzują się wyższym ciśnieniem w trakcie pracy.

Na wybór rodzaju oleju niskopopiołowego wpływ mają również normy dotyczące emisji spalin, w związku z którymi producenci decydują się na stosowanie układów zmniejszających emisję, np. filtrów cząstek stałych. Z kolei innym parametrem jest długość przebiegu samochodu pomiędzy kolejnymi wymianami oleju, który ciągle się wydłuża. Przez rosnące wymagania stosuje się oleje które zużywają się wolniej, a jednocześnie zapewniają płynną pracę silnika.

Oleje samochodowe – lepkość oleju zapewnia pracę silnika bez tarcia

Najwyższej jakości oleje zapewniają odpowiednią pracę silnika i możliwość jego rozruchu nawet w bardzo ujemnej, a także przy bardzo wysokiej temperaturze. Zaniedbanie doboru odpowiedniej lepkości oleju może prowadzić do zatarcia silnika. Im jest ona mniejsza, tym mniejsze są opory oleju i silnika podczas pracy.

Oleje silnikowe o niskiej lepkości sprawdzają się przy niskich temperaturach, natomiast te o dużej lepkości zapewniają ochronę silnika przy skrajnie wysokich temperaturach. Są także oleje o średnim poziomie lepkości.

Oleje samochodowe – czy wymieniać olej silnikowy na zimę i na wiosnę?

Zabieg wymiany oleju według pór roku nie jest konieczny, gdyż większość producentów oferuje uniwersalne oleje, które sprawdzą się w każdych warunkach. Lepkości nisko i wysokotemperaturowe są dobierane tak by silnik samochodu był chroniony zarówno w czasie silnych mrozów, jak i upałów.

Do nowych samochodów rekomendowane są oleje syntetyczne, które najlepiej przystosowane są do amplitudy temperatur. Niektóre z nich mają temperaturę płynięcia nawet minus 60 stopni, co w czasie srogich zim pozwala odpowiednio chronić silnik i ułatwia jego rozruch.

Oleje motocyklowe kupisz na Czarnepaliwo.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ