Samochód do firmy. Na czym polega leasing operacyjny?

0
1699

O samochodach na leasing słyszy się niemal w każdej branży, ale ci, którzy sami nie mieli z tą formą do czynienia, rzadko kiedy rozumieją, jak to działa. 

Na początku warto wytłumaczyć, czym jest sam leasing. Umowa leasingowa polega na tym, że strona finansująca daje drugiemu podmiotowi możliwość korzystania z rzeczy, którą sama zakupiła. Nie jest to jednak zwykłe wypożyczenie. Korzystający, ze względu na otrzymanie prawa do użytkowania określonej rzeczy, ma obowiązek zapłacić finansującemu wynagrodzenie w ratach. Właśnie dlatego leasing tak często jest stawiany w opozycji do kredytu – działa podobnie, ale cała operacja ma nieco inny wymiar.

Leasing operacyjny a leasing finansowy

Wyróżnia się najczęściej dwie formy umów leasingowych: leasing finansowy i leasing operacyjny. Ten pierwszy polega na tym, że w momencie, gdy leasingobiorca zapłaci ostatnią ratę, staje się automatycznie właścicielem auta – nie jest konieczny wykup. Ta forma charakteryzuje się również tym, że samochód leasingowy możemy zaliczyć do swoich składników majątkowych, a wraz z tym pojawia się możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych, które zaliczamy do kosztów uzyskania przychodu. Leasing operacyjny to natomiast taka forma, która nie daje leasingobiorcy prawa do zaliczenia samochodu do swoich składników majątkowych. Auto należy do leasingodawcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Po upływie okresu umowy, leasingobiorca ma możliwość wykupu pojazdu. Warto też wspomnieć o tym, w jaki sposób w przypadku poszczególnych form leasingowych rozlicza się podatek VAT. W leasingu finansowym VAT płacony jest z góry przy pierwszej racie, natomiast, gdy zdecydujemy się na tę drugą formę, podatek VAT będzie doliczany do każdej kolejnej raty leasingowej.

Leasing na samochód – zalety i wady

Decydując się na samochód, często zastanawiamy się, jaką formę finansowania wybrać. Zazwyczaj rozważa się dwie opcje – wzięcie kredytu w celu zakupienia pojazdu albo podpisanie umowy leasingowej. Jeśli nie możesz między nimi wybrać, warto udać się do salonu samochodowego i skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy mają specjalnie przygotowane programy, takie jak Mazda Finance. Tymczasem przedstawiamy kilka wad i zalet kupowania samochodu na leasing.
Do plusów na pewno można zaliczyć możliwość odliczenia podatku VAT oraz fakt, że leasingodawcy często mają korzystniejsze stawki ubezpieczeń i dzięki umowie leasingowej można z nich skorzystać. Leasing nie obniża też zdolności kredytowej i nie jest przy nim konieczne angażowanie dużego kapitału własnego. Programy takie jak Mazda Finance pomogą Ci zdecydować, czy te zalety wystarczą, by zapewnić Ci najkorzystniejszą formę finansowania nowego auta. Wśród wad leasingu można wymienić m.in. wyższe kwoty, które musimy płacić za samochód oraz fakt, że za ewentualne naprawy trzeba zapłacić samemu, nawet jeśli nie jesteśmy pełnoprawnymi właścicielami pojazdu.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ