Zawsze sprawdzaj homologację części samochodowych, które kupujesz! Oszuści nie śpią

0
3182
Zawsze sprawdzaj homologację części samochodowych, które kupujesz! Oszuści nie śpią

Obecnie świadectwo homologacji, które potwierdza spełnienie wszelkich wymagań technicznych, musi posiadać każdy pojazd, jego części składowe oraz wyposażenie. Niestety, pomimo ostrych restrykcji prawnych pod tym względem, nadal trafiają się na rynku oszuści sprzedający zamienniki bez odpowiednich atestów, a i, co gorsza, odbiorców na takie części również nie brakuje.

Certyfikacja i homologacja

System certyfikacji różnych wyrobów i usług został opracowany oraz wprowadzony przez kraje Unii Europejskiej. Procedura homologacji jest wspólna dla wszystkich krajów członkowskich i opiera się na współpracy krajowych instytucji, których celem jest kontrolowanie prawidłowości działania całego systemu w zakresie konkretnych grup produktów na terenie danego państwa. W Polsce nad homologacją produktów elektrotechniki i elektroniki pojazdowej czuwa Ministerstwo Infrastruktury. Obecnie kwestie związane z homologacją części regulują przepisy unijne, a także regulaminy EKG ONZ.

Podróbki wciąż na rynku

Oszuści oferujący części samochodowe wątpliwej jakości działają zarówno w internecie, jak i w niektórych warsztatach samochodowych, o czym można się przekonać przeglądając fora motoryzacyjna, artykuły branżowe czy też komentarze pozostawiane pod internetowymi publikacjami. Niestety montowanie tanich podróbek bez odpowiednich atestów i homologacji może mieć poważne konsekwencje, dlatego też zawsze sprawdzajmy czy dany produkt posiada odpowiednie oznaczenia.

Weźmy dla przykładu oświetlenie samochodowe, a dokładniej rzecz biorąc żarówki LED do świateł mijania i świateł drogowych. Każda taka żarówka powinna mieć homologację w postaci odpowiednich oznaczeń, a mianowicie powinny się na niej znajdować znaki E20, gdzie „E” świadczy o tym, że Unia Europejska wydała homologację na dany produkt, a „20” to oznaczenie kraju, w którym ta homologacja została wydana, czyli Polski. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku świateł wykonanych w technologii LED żarówka musi posiadać homologację razem z reflektorem, nigdy osobno. Chodzi tu o to, aby cały reflektor został wykonany według tych samych obowiązujących norm jakościowych – tłumaczy ekspert od części do aut osobowych w ofercie iParts.pl.

Wielu kierowców bawi się na własną rękę w przeróbki zewnętrznego oświetlenia samochodu, głównie przednich i tylnych reflektorów, nie zawsze wiedząc, jakie części kupują i instalują. W przypadku wszelkich uchybień odnośnie jakości konkretnych produktów oraz jakości emitowanego przez nie światła, policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu.

Tanie nie znaczy dobre

Żarówki i reflektory samochodowe to tylko kropla w morzu podrabianych części, jakie trafiają na światowy rynek, w tym również polski. Tego typu części są wytwarzane głównie w Azji, a ich cena jest zazwyczaj niższa od oryginalnych i homologowanych zamienników o nawet 40 proc. Nie dajmy się skusić na zakup takich części, ponieważ nie tylko ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale również ich eksploatacja jest niezgodna z obowiązującym prawem.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Kupując części samochodowe sprawdź, czy producent lub sprzedawca posiada świadectwo homologacji każdej oferowanej części, czy jego działalność jest zarejestrowana, a więc czy wystawia faktury lub paragony, a także czy komponenty nie są sprzedawane po zaniżonych cenach w stosunku do ofert innych dystrybutorów.

[Głosów:7    Średnia:4.3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ