Modele samochodów dla osób z niepełnosprawnością – prym wiedzie Toyota!

0
Modele samochodów dla osób z niepełnosprawnością

Rynek samochodów osobowych i dostawczych staje się coraz bardziej otwarty na potrzeby osób niepełnosprawnych. Powstają kolejne modele, które umożliwiają im komfortową i bezpieczną jazdą, a prym wśród marek wiedzie w tej dziedzinie Toyota. Japoński producent, cieszący się w Polsce nieustającą popularnością, oferuje kilka rozwiązań i pojazdów, które spełnią oczekiwania klientów. Oto technologie oraz modele samochodów dla osób z niepełnosprawnością, w które warto inwestować!

Carospeed – technologia stworzona dla osób z niepełnosprawnością

Ograniczona sprawność ruchowa nie musi wykluczać możliwości kierowania samochodem. Nowoczesne technologie pozwalają zyskać komfort poruszania się autem i osiągnąć pełną mobilność. Jedną z tych najlepszych jest Carospeed – rozwiązanie oferowane przez markę Toyota. Co to takiego?

Carospeed to rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest przyspieszanie i hamowanie przy użyciu specjalnej dźwigni. Jest ona umieszczona między kierownicą a lewarkiem automatycznej skrzyni biegów, co pozwala na bezproblemowe kierowanie autem osobom z niepełnosprawnością. To bez wątpienia technologia, na którą warto zwrócić uwagę – zwłaszcza, że korzystać z niej mogą użytkownicy wózków inwalidzkich, a także kierowcy bez stwierdzonej niepełnosprawności (auto można w dalszym ciągu obsługiwać za pomocą pedału gazu i hamulca).

Co ciekawe, montaż Carospeed jest przeprowadzany w sposób nienaruszający żadnych elementów samochodu, a po demontażu wraca do swojej fabrycznej wersji. Na uwagę zasługuje również prokonsumencka postawa Toyoty – producent zapewnia możliwość bezpłatnej instalacji tego rozwiązania w wybranych modelach samochodów dla osób z niepełnosprawnością, np. Toyota Aygo czy Camry.

Jakie modele samochodów dla osób z niepełnosprawnością warto zakupić?

Wspomniane wcześniej modele samochodów dla osób z niepełnosprawnością to niejedyne, jakie oferuje Toyota. W jej asortymencie znaleźć można również pojazdy dostawcze, które umożliwiają łatwy przewóz wózków inwalidzkich. Mowa tutaj o:

  • PROACE Verso – model, który dostępny jest zarówno w wersji Medium, jak i Long, może zostać wyposażony w wiele przydatnych rozwiązań, takich jak platforma, najazd teleskopowy czy winda elektryczna;
  • PROACE CITY Verso – to dostawczak, który posiada obniżoną podłogę w zmodernizowanej tylnej części, a także rozkładaną rampę z siłownikami wspomagającymi, miejsce na wózek inwalidzki oraz specjalne oświetlenie LED.

Każdy z tych modeli samochodów dla osób z niepełnosprawnością zapewnia maksymalny komfort i bezpieczeństwo, wynosząc mobilność na zupełnie nowy poziom.

Gdzie kupić wymienione wyżej pojazdy? Oferuje je np. salon Toyoty w Warszawie, w którym dostosujesz wybrany model do swoich potrzeb. To jednak nie wszystko. Salon samochodowy w Warszawie zapewnia również korzystne warunki finansowania, w tym leasing konsumencki. Dzięki niemu każdy może spełnić swoje marzenie o niezawodnym i nowoczesnym aucie z najwyższej półki jakościowej.

Wypożyczalnia Aut: Wynajem Samochodów dla Twoich Potrzeb

0
Wypożyczalnia Aut

Wypożyczalnia aut to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują tymczasowego dostępu do samochodu. Niezależnie od tego, czy podróżujesz w celach służbowych, czy planujesz rodzinne wakacje, wynajem samochodu może zapewnić Ci niezależność, komfort i swobodę podróżowania. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi, wyjaśniając, czym jest wypożyczalnia aut, jak działa wynajem samochodów i jak znaleźć najlepszą ofertę, spełniającą Twoje potrzeby.

Progi zwalniające. Co warto o nich wiedzieć?

0
Progi zwalniając

Jazda samochodem często jest stanowczo zbyt szybka. Dlatego w wielu miejscach, zwłaszcza na osiedlach i w ich bliskiej okolicy, muszą pojawiać się progi zwalniające. Ograniczają one możliwość prowadzenia pojazdu z nadmierną prędkością. Co dokładnie warto o nich wiedzieć?

Po pierwsze: Rodzaje progów zwalniających

Istnieją trzy rodzaje progów zwalniających: progi płaskie, progi samochodowe oraz progi podniesione. Progi płaskie to proste zmiany wysokości pierwotnej powierzchni jezdni, utworzone przez poziomo położony garb. Progi samochodowe zawierają poziome lub skośne powierzchnie pokryte asfaltem bądź kostką brukową. Progi podniesione to najwyższy, najbardziej stosowany i najskuteczniejszy rodzaj progów zwalniających. Przeszkody te są wykonane z różnych materiałów (beton, asfalt, kostka brukowa) i mają największą grubość – dzięki temu zmieniają się wysokości pierwotnej powierzchni jezdni o kilka centymetrów.

Na szczególną uwagę zasługują sobie progi zwalniające wyspowe. Są szczególnie skuteczne, ponieważ znajdują się na środku jezdni, dzięki czemu kierowcy muszą zwolnić, niezależnie od tego, z której strony zbliżają się do progu. Są one również łatwe do odnotowania przez kierowców, dzięki swoim kształtom, kolorom i podniesieniu. Z kolei autobusy bez problemu je ominą.

Po drugie: Jak można zamontować progi zwalniające

Progi zwalniające mogą być instalowane na drodze jedno- lub dwukierunkowej, w zależności od wymagań bezpieczeństwa ruchu. Progi zwalniające są montowane w miejscach, w których poziom prędkości jest najwyższy, czyli w rejonach szkół, przystanków autobusowych, przejść dla pieszych i innych miejscach, w których może znajdować się wiele pieszych oraz innych użytkowników drogi.

Progi zwalniające mogą być instalowane za pomocą betonowych ław fundamentowych. Ten rodzaj instalacji jest szczególnie skuteczny, ponieważ progi zwalniające są stabilne i odporne na trudne warunki atmosferyczne – dzięki temu z czasem nie ulegają wypłaszczeniu i nie pojawiają się w nich koleiny. Progi mogą być też instalowane za pomocą innych, specjalnych mocowań.

Po trzecie: Jak dokładnie działają i czy są bezpieczne

Progi zwalniające są skuteczne w zwalnianiu ruchu samochodowego i poprawianiu bezpieczeństwa na drodze poprzez ograniczenie prędkości za pomocą zmiany wysokości pierwotnej powierzchni jezdni. Są one stosowane w szczególności w obszarach z dużą liczbą pieszych oraz rowerzystów.

Jednakże, progi zwalniające mogą powodować niebezpieczne warunki, takie jak nadmierna turbulencja, co może być groźne dla kierowców (i samochodów) prowadzących pojazdy z dużą prędkością. Przy stosowaniu progów zwalniających ważne jest, aby nie interferowały ze zwykłymi powierzchniami, co może prowadzić do wypadków.

Podsumowując, progi zwalniające są skutecznym narzędziem do zwalniania ruchu samochodowego i poprawy bezpieczeństwa na drodze. Ważne jest, aby zostały odpowiednio zainstalowane i wykonane z materiałów, które zapewnią trwałość i bezpieczeństwo.

Ładowanie akumulatora – prostownik, ładowarka czy booster?

0
co do ladowania akumulatora

W raz z rozwojem technologii różne rodzaje akumulatorów wymagają innych sposobów ładowania. Dlatego też powstają coraz nowsze i coraz bardziej zaawansowane narzędzia, które umożliwiają realizowanie tego procesu w sposób maksymalnie precyzyjny i bezpieczny. Podpowiadamy więc jak je dobierać adekwatnie do przeznaczenia.

Monika Szwaja – książki autora uwielbiane przez Polaków

0
Monika Szwaja - książki autora uwielbiane przez Polaków

Z pewnością jest wśród nas wielu fanów fantasy, science-fiction i kryminałów. Czytelnicy bardzo lubią odrealnione światy, które pozwalają im oderwać się od rzeczywistości. Nie oznacza to jednak, że nie ma osób, których ulubionym gatunkiem literackim są powieści obyczajowe. Przeciwnie, stanowią one bardzo liczną grupę odbiorców. Właśnie dla nich pisała Monika Szwaja – książki autora to świetne, zabawne lektury, które zdobyły dużą popularność na początku XXI wieku.

Artystyczna dusza

Monikę Szwaję od zawsze interesowały nauki humanistyczne. Studiowała polonistykę, co pozwoliło jej znaleźć pracę w zawodzie nauczyciela w czasie stanu wojennego, kiedy została zwolniona z Ośrodka Telewizyjnego w Szczecinie. Z racji zajmowanych w nim funkcji, znana była nie tylko jako pisarka i polonistka, ale także jako dziennikarka. W pewnym momencie postanowiła jednak w pełni oddać się twórczości literackiej. Okazało się, że była to najlepsza decyzja, jaką mogła podjąć Monika Szwaja – książki autora prędko zyskały sympatię czytelników.

Monika Szwaja – książki autora o ludziach takich jak my

Pierwsza powieść Moniki Szwai – książki autora były regularnie publikowane od roku 2003 aż do chwili pojawienia się choroby, na skutek której pisarka niestety zmarła – nosi tytuł “Jestem nudziarą”. Wynika to z faktu, że inspiracją do jej napisania było dla niej zwolnienie z telewizji i podjęcie się pracy w szkole. Po latach wykonywania zawodu reportera, wydawało się to mało intrygującym zajęciem. Szybko okazało się jednak, że jest inaczej. Dokładnie na tym schemacie opiera się fabuła powieści Moniki Szwai. Główna bohaterka zarzuca sobie brak męża i perspektyw. Ponadto, okoliczności zmuszają ją do powrotu do wykonywania zawodu polonistki. Wówczas okazuje się, że praca może być ekscytująca, a na dodatek w jej życiu pojawia się nie jeden, a dwóch mężczyzn. Tym samym rodzi się pytanie: którego z nich wybrać?

Niezwykły dar obserwacji i wrażliwość, które posiadała Monika Szwaja – książki autora poruszają problematykę, która dotyka każdego z nas – oraz jej niebanalne poczucie humoru podbiły serca czytelników. Przyszła zatem kolej na następne publikacje. Intrygujące są nawet ich tytuły: “Stateczna i postrzelona”, “Klub mało używanych dziewic”, “Dziewice, do boju!” czy “Zatoka trujących jabłuszek” to tylko niektóre z nich. Autorka przygotowała również coś dla fanów kryminałów: “Powtórka z morderstwa” zawiera motywy autobiograficzne, gdyż opiera się między innymi na opisach działalności w telewizji.

Wymienione powieści są na tyle uniwersalne, że z dużym prawdopodobieństwem przypadną do gustu większości czytelników. Są zatem dobrym pomysłem na prezent, a także lekturę na chłodne, zimowe wieczory. Znajdziesz je w Skupszopie – sklepie internetowym z książkami, który charakteryzuje nie tylko duży wybór, ale także bardzo atrakcyjne ceny.

Leasing samochodu dostawczego – dlaczego to najlepsza opcja dla Twojej firmy?

0
Leasing samochodu dostawczego

Samochód to podstawowe narzędzie pracy w wielu firmach, m.in. budowlanych, remontowych, handlowych, logistycznych, kurierskich etc. Spośród aut dla profesjonalistów szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się pojazdy dostawcze, zarówno w wersji typowo bagażowej, jak i do przewozu ludzi. Przedsiębiorcy najchętniej decydują się na leasing samochodu dostawczego, traktując tę formę finansowania jako optymalną dla swojego biznesu. Dowiedz się, dlaczego takie rozwiązanie może być najkorzystniejsze również dla Twojej firmy.

Skutery z Włoch

0
Skutery z Włoch

Przymierasz się do zakupu skutera? Sklep motocyklowy Motomio to miejsce, gdzie zaopatrzysz się w wysokiej klasy modele miejskie i turystyczne renomowanych producentów takich jak m.in. Vespa, NIU, Piaggio czy Aprilla. Jako autoryzowany dealer najlepszych marek zapewniamy naszym klientom profesjonalne wsparcie na wszystkich etapach współpracy – od wyboru skutera po finalizację transakcji. Szukasz niezawodnego pojazdu? Sklep ze skuterami Motomio to gwarant atrakcyjnych cen, bogatej oferty i najwyższej jakości produktów – w tym również skuterów.

Jakiego skutera potrzebujesz?

Skutery cieszą się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem. Prosta konstrukcja, przyjazne dla kieszeni koszty eksploatacji, poręczność i funkcjonalność – to zdecydowanie największe atuty tych popularnych jednośladów. Wybór odpowiedniego skutera jest podyktowany licznymi przesłankami. Decydują o tym m.in. indywidualne preferencje co do wyglądu i konkretnych marek – wielu kupujących ma w tym zakresie własne upodobania. Wybierając skuter, trzeba mieć na względzie m.in. moc i pojemność silnika, pojemność zbiornika paliwa, rozmiar kół oraz wielkość i masę całego pojazdu. Ogromne znaczenie w omawianym kontekście mają również: sposób chłodzenia silnika, rodzaj silnika (dwusuwowy lub czterosuwowy), metoda odpalania skutera, zastosowana skrzynia biegów oraz hamulce (bębnowe lub tarczowe). Ponadto trzeba sprawdzić, czy w danym modelu zastosowany został gaźnik, czy wtrysk paliwa. To wszystko odgrywa niebagatelną rolę w kontekście wygody użytkowania skutera oraz związanych z tym wydatków. Oczywiście nie wolno też pominąć aspektu estetycznego. Każdemu zależy na tym, aby stać się właścicielem skutera o bardzo dobrych właściwościach jezdnych i przykuwającym wzrok wzornictwie. Nasi klienci chętnie stawiają na skutery włoskie, które są doskonałym przykładem idealnego połączenia designu, bezpieczeństwa oraz świetnych parametrów. Jeśli nie wiesz, na jaki model się zdecydować, chętnie pomożemy Ci w jego wyborze – nie tylko w wyborze. Możesz także odwiedzić nasz stacjonarny sklep ze skuterami – Kraków to jego lokalizacja.

Wyjątkowe skutery z Włoch – tylko od Motomio!

Interesują Cię piękne, ergonomiczne i superkomfortowe  skutery włoskie? Nowe modele znajdziesz w sklepie Motomio! Skutery rodem ze słonecznej Italii uwielbiane są przez kierowców z wielu powodów. Przede wszystkim to prawdziwe ikony motoryzacji. Marki takie jak Vespa czy Aprilla są doskonale znane na całym świecie – oferują skutery o wyjątkowym wyglądzie niezmiennie kojarzącym się z klimatem włoskich uliczek. Taki skuter to znakomita propozycja zarówno dla panów, jak i dla kobiet ceniących wyszukaną stylistykę. Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami w tym zakresie – w naszym sklepie internetowym oraz w stacjonarnych salonach znajdujących się w Krakowie.

Skuter od Motomio to strzał w dziesiątkę!

W Motomio kupisz skuter na bardzo atrakcyjnych warunkach. Przypominamy, że w Autoryzowanym Serwisie Motomio oferujemy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny wszystkich marek dostępnych w naszym salonie sprzedaży.

Auta jako nieodłączny element współczesnej motoryzacji

0
Auta jako nieodłączny element współczesnej motoryzacji

Samochody mają swoich wielkich miłośników i nie ma co się dziwić, bo nie dość, że są one niezwykle praktyczne i pomocne w życiu codziennym, to świetnie sprawdzają się w wyjątkowych sytuacjach o przeżyciu których, niektórzy z nas mogą sobie tylko pomarzyć. Bez wątpienia są to najszybsze auta na świecie, takie jak Porsche które plasuje się w pierwszej piątce jeśli chodzi o prędkość, tak samo jak Tesla od sławnego Elona Muska.

Warto również wiedzieć, co jest dla fanów szybkich samochodów bezwzględnie konieczną informacją, że najszybszy samochód świata jest w stanie zbliżyć się aż do prędkości, która wynosi grubo ponad 400 kilometrów na godzinę.

Szybkie samochody mają również swoich wielbicieli wśród fanów klocków Lego, dlatego między innymi dlatego powstała seria Lego Auta inspirowana filmem animowanym produkcji Disneya. Być może dzięki zestawom z tej serii twoja pociecha w przyszłości zostanie mechanikiem samochodowym lub będzie królować na torach wyścigowych zdobywają puchary na zawodach na całym świecie…

Seria Lego Auta jako propozycja dla fanów motoryzacji – 3 propozycje

LEGO Auta – 8486 Ciężarówka Maniek to propozycja samochodu typu TIR, która dorównuje swoją prędkością niejednemu szybkiemu samochodowi, szczególnie wtedy gdy musi się śpieszyć z dostarczeniem towaru z punktu A do punktu B.

Ten powstały w 2011 roku zestaw liczący sobie 374 klocki z pewnością spodoba się każdemu siedmiolatkowi który lubi długie podróże po niekończących się autostradach nie tylko mając na myśli cele rekreacyjne, a dla ambitniejszych dzieci być może będzie ten zestaw inspiracją do takiego rodzaju pracy. Kto wie?

LEGO Auta – 8638 Ucieczka szpiegowskim odrzutowcem to zestaw który pokazuje że szybki może być nie tylko transport naziemny, a także wyścigować się można w powietrzu o ile oczywiście posiada się właściwy pojazd. Z propozycją przychodzi seria Lego Auta, która przedstawia podejrzany, szpiegowski odrzutowiec nabierający takiej prędkości na pasie startowym że nasze bohaterskie auta mają trudność by go schwytać. Na pewno do czasu, bo to tylko kwestia czasu, aż zbiorą swoje siły i zaatakują go z nienacka.

Zestaw zawierający 339 klocków jest bardzo dobrym uzupełnieniem zabawy w której dobro przezwycięża złą siłę, pełną niecnych zamiarów.

LEGO Auta – Zygzak McQueen – superkonstrukcja to zestaw który przedstawia czerwony wyścigowy samochód i zachwyci on niejednego początkującego adepta i fana szybkich samochodów. Jeden z głównych bohaterów filmu animowanego – Zygzak McQueen jest odwzorowany z dbałością o szczegóły, a po złożeniu 242 elementów które zawiera zestaw dziecko otrzymuje sympatycznego przyjaciela z którym ma możliwość by przemierzać kilometry torów wyścigowych lub tworzyć wspólnie nowe, niepowtarzalne scenariusze podczas zabawy.

Ogólnie o serii Lego Auta

Seria Lego Auta jest oczywiście o wiele szersza jeśli chodzi o propozycje zestawów które warto kolekcjonować sukcesywnie wraz z dzieckiem, szczególnie wtedy kiedy jest ono zainteresowane tematyką samochodów. Mamy tutaj między innymi, w zestawach, pozostałych przyjaciół Zygzaka McQueena, a także interesujące budowle, które mają na celu urozmaicić zabawę dziecku i jego rówieśnikom.

Klocki Lego są dobrym sposobem na rozpoczęcie wielu przygód wraz z bohaterami bajki, którą możesz obejrzeć z nim, by zainspirować pociechę do zabawy i tworzenia własnych ciekawych historii związanych z tematem samochodów wszelkiego rodzaju.

Seria Lego Auta z powodzeniem będzie łączona z innymi seriami z dorobku duńskiej firmy klocków, jedną z propozycji może być Lego City, gdzie bohaterowie – samochody będą miały możliwość pokazać jaką mogą osiągnąć prędkość przemierzając podczas pościgów ulice miasta.

Jak wybrać rękawice motocyklowe damskie?

0
Jak wybrać rękawice motocyklowe damskie

Proces wyboru rękawic motocyklowych damskich trzeba dokładnie przemyśleć. Zapomnijmy o byle jakich akcesoriach, które nie spełnią naszych oczekiwań. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich warunkach najczęściej jeździmy i jaki styl jazdy lubimy. Dzięki temu łatwiej będzie nam dobrać niezawodne rękawice motocyklowe damskie. Co jest ważne podczas zakupu? Gdzie znajdziemy ciekawe propozycje? Co oferują znane marki?

Rękawice motocyklowe damskie

Jakie rękawice motocyklowe damskie spełnią nasze oczekiwania? Jeśli preferujemy jazdę na torze, postawmy na rękawice typowo sportowe. Są one wykonane ze skóry koziej, bydlęcej lub kangurzej. Odznaczają się odpowiednią wentylacją i wysoką jakością wykonania. W przypadku jazdy miejskiej sprawdzają się rękawice wykonane z cienkiego materiału wierzchniego. Nie kosztują wiele i dają wygodę podczas codziennej jazdy. Z kolei miłośniczki jazdy mieszanej, czyli zarówno miejskiej i dłuższej, powinny postawić na uniwersalne rękawice turystyczne. Są one tworzone z wysokiej jakościowo skóry koziej lub bydlęcej. Bardzo ważne jest to, że to właśnie jakość skóry wpływa na nasz komfort jazdy motocyklem. Każda kobieta zwraca uwagę także na design rękawic. Poza tym, jedną z najważniejszych kwestii jest wygoda.

Odpowiedni rozmiar

Co jeszcze jest ważne? Oczywiście trzeba mieć na względzie odpowiedni rozmiar rękawic na motocykl. Skórzane rękawice motocyklowe damskie powinny być lekko ciasne, gdyż skóra z czasem ulega rozciągnięciu. Nie należy dobierać zbyt luźnych wersji, gdyż nie zachowamy pewnego chwytu na kierownicy. Podczas zakupu w sklepie online, skorzystajmy z tabeli rozmiarów. Zmierzenie obwodu dłoni zajmie nam kilka chwil- w tym celu przyda się centymetr krawiecki. Obwód mierzymy bez kciuka, na wyprostowanej dłoni. Na tej podstawie określamy idealny rozmiar damskich rękawic na motocykl. Postawmy na cenione marki, które dają gwarancję najwyższej jakości wykonania. Solidne rękawice będą chronić nasze dłonie przez zimnem, wiatrem i deszczem. Podczas jazdy to właśnie dłonie są najbardziej narażone na wszelkie czynniki zewnętrzne, dlatego musimy pamiętać o ich ochronie.

Rękawice motocyklowe damskie z łatwością zakupimy w internetowym sklepie. Oferta jest tak szeroka, że każda kobieta znajdzie coś dla siebie. Jazda na motocyklu to pasja nie tylko mężczyzn, lecz często także kobiet. Odpowiednie przygotowanie się do jazdy pozwoli zachować bezpieczeństwo i komfort. Precyzyjne dobranie rękawic to ważna kwestia, której nie możemy pomijać.

Gwiżdżąca turbina – jak rozwiązać ten problem?

0
Gwiżdżąca turbina

Turbosprężarka to bardzo istotny element wyposażenia silników nowoczesnych oraz niektórych starszych pojazdów. Jest ona odpowiedzialna za doładowanie silnika poprzez wykorzystanie gazów spalinowych. Przekłada się to na zwiększenie osiągów pojazdu przy jednoczesnej minimalizacji kosztów eksploatacyjnych. Niestety jest to element eksploatacyjny narażony na różne uszkodzenia i czynniki powodujące zużycie. Jednym z objawów nieprawidłowego działania jest gwizd słyszany w czasie pracy turbosprężarki.

Oczywiście sprawne funkcjonowanie turbiny zależy od wielu istotnych czynników. Ważny jest sposób jazdy i użytkowania pojazdu, a także dbanie o samą turbosprężarkę. Jednym z objawów problemów z tym komponentem jest charakterystyczny gwizd słyszany, gdy silnik pracuje przy zwiększonych obrotach. Jest to objaw, którego nie należy lekceważyć.

Gwiżdżąca turbosprężarka i działania, jakie warto podjąć przy tym problemie

Gwizd słyszany z turbosprężarki przy pracy na wysokich obrotach silnika jest objawem, który niestety może wiązać się z wysokimi kosztami po stronie użytkownika pojazdu. Najczęściej takie charakterystyczne gwizdanie jest spowodowane uszkodzeniem wirnika albo koła kompresji. Rozwiązań takiej sytuacji jest kilka:

  • Całkowita wymiana turbosprężarki na nową. Wiąże się to jednak z ogromnymi kosztami, szczególnie w przypadku nowoczesnych pojazdów.
  • Wymiana turbosprężarki na tańszy zamiennik albo element używany. W tym przypadku cena jest niższa, ale nie mamy pewności co do jakość i trwałości komponentu, więc istnieje duże ryzyko ponownego wystąpienia awarii.
  • Regeneracja turbosprężarki. Na rynku działa wiele firm specjalizujących się w demontażu, czyszczeniu, naprawie i wymianie pojedynczych elementów turbin. Często regeneracja turbosprężarek jest sposobem na przywrócenie pełnej sprawności turbosprężarki bez konieczności kosztownej wymiany na nową.

Oczywiście gwizd słyszany po regeneracji turbosprężarki oznacza, że urządzenie nie nadaje się do naprawy albo proces regeneracji został przeprowadzony nieprawidłowo. Dobrze jest więc szukać renomowanych i sprawdzonych firm specjalizujących się w takich działaniach. Warto przejrzeć informacje i opinie dostępne w Internecie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli jak uniknąć problemów z turbosprężarką?

Istotny wpływ na stan turbiny ma oczywiście eksploatacja pojazdu. Przede wszystkim po uruchomieniu silnika należy na początku delikatnie używać pedału gazu. Dopiero po optymalnym rozgrzaniu oleju możliwa jest bardziej agresywna jazda. Jest to spowodowane niską dokładnością oraz jakością smarowania elementów silnika (w tym również turbosprężarek), jeśli olej samochodowy jest po prostu zimny. Zwiększa się w ten sposób ryzyko tarcia i poważnego uszkodzenia turbiny.

Przy zakończeniu jazdy warto odczekać od 30 do 60 sekund przed wyłączeniem silnika. Jest to istotne ze względu na możliwość jego schłodzenia. Kwestią absolutnie istotną w przypadku turbosprężarek jest również dbanie o regularne wymienianie oleju na płyn eksploatacyjny odpowiedniego typu i jakości. Oczywiście wymiany takiej należy dokonywać razem z filtrem oleju.