Rodzaje myjni automatycznych

0
24867
Rodzaje myjni automatycznych

Pielęgnacja samochodu nie polega jedynie na regularnym odkurzaniu czy doraźnym czyszczeniu tapicerki. Należy zwrócić szczególną uwagę na to w jaki sposób myjemy karoserię samochodu, bowiem ma to olbrzymie znaczenie dla stanu lakieru oraz skuteczności usuwania brudu.

Najpowszechniej wybierane są myjnie automatyczne, rzadziej ręczne gdzie specjalnie przeszkolony pracownik powinien zadbać o profesjonalne przygotowanie oraz mycie samochodu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że powszechne klasyfikowanie myjni ręcznych jako w pełni bezpiecznych dla lakieru w rzeczywistości często mija się z prawdą (kwestia profesjonalizmu konkretnej myjni), bowiem brud dostający się na gąbkę może przyczynić się do rysowania lakieru.

Określenie „myjnia automatyczna” nie wyczerpuje tematu, ponieważ istnieje kilka jej typów, gdzie zastosowane technologie znacząco różnią się od siebie.

MYJNIA TUNELOWA

Jeden z rodzajów myjni automatycznych, który składa się z ramy wjazdowej, modułu czyszczącego (szczotek), bramek chemicznych, bramek płuczących oraz suszarek. Samochód jest przeciągany przy wykorzystaniu pasu transmisyjnego. Sterowanie jest w pełni zautomatyzowane, więc ilość środków chemicznych, długość suszenia i mycia jest z góry określona, a za prawidłowy przebiegie procesu mycia odpowiadają między innymi fotokomórki. Niezaprzeczalnym plusem tego rodzaju myjni jest ich prostota oraz szybkość mycia (wydajność sięga nawet 100 samochodów na godzinę – co jest olbrzymią zaletą nie tylko dla właściciela, ale i dla klienta w przypadku długiej kolejki).

MYJNIA PAROWA

Ciekawa alternatywa dla typowych myjni wodnych, gdzie pojazd myty jest przy wykorzystaniu suchej pary pod wysokim ciśnieniem. Jest to idealny wybór dla osób ceniących sobie nie tylko jakość mycia, ale także ogólny aspekt ekologiczny (mycie w ten sposób ogranicza zużycie wody). Oczywiście olbrzymią zaletą jest najmniejsze ryzyko jakiegokolwiek naruszenia lakieru.

MYJNIA PORTALOWA

Podstawowy i najczęściej spotykany typ myjni automatycznych jakie montowane są przy stacjach benzynowych. Konstrukcja obejmuje swoisty „portal”, a więc bramę poruszającą sie nad zaparkowanym samochodem. To właśnie na niej zamontowane są szczotki, suszarka oraz dozowniki chemii myjącej oraz wosku samochodowego. Niestety ich minusem jest relatywnie wysokie ryzyko uszkodzenia powłoki lakierniczej. Myjnie te wykorzystują różne rodzaje szczotek: poliuretanowe (plastikowe), tekstylne, rzadziej gąbkowe.

Źródło:

http://mjm.com.pl

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kärcher

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ