Co warto wiedzieć o oponach motocyklowych?

0
2021
opony w motocyklu

Opony są niezmiernie ważnym elementem każdego pojazdu, zarówno cztero- jak i dwukołowego. Założenie w naszym motocyklu odpowiedniego ogumienia zdecydowanie podniesie nasz poziom bezpieczeństwa podczas jazdy, a także pozwoli cieszyć się lepszą przyczepnością i łatwiejszym prowadzeniem maszyny.

Jaki rozmiar opon będzie dla nas odpowiedni?

W tym temacie nie ma większych niespodzianek – zdecydowanie najlepiej będzie po prostu trzymać się rekomendacji producenta. Odpowiednia dla danej maszyny średnica, zarówno felg jak i opon, określana jest już na samym początku procesu produkcyjnego, co oznacza, że cała reszta wykonywana jest już pod konkretne koła. Jeśli nie będziemy przestrzegali tych reguł – maszynę nie tylko trudniej będzie opanować, ale będzie też ona bardziej podatna na awarie a przy tym jej elementy będą się szybciej zużywały.

Jaki model opon założyć?

Wszystko zależy od naszych preferencji i rodzaju motocykla. Dla motocykli sportowych najbardziej odpowiednie wydaje się ogumienie z miękkiej mieszanki, dzięki czemu udaje się uzyskać maksymalną przyczepność – to niezmiernie istotne podczas pokonywania ostrych zakrętów z dużą prędkością, kiedy trzeba mocno pochylić całą maszynę. Jeśli natomiast nasz motocykl służy nam głównie do pokonywania długich tras, wówczas najlepiej będzie wybrać opony z twardszej mieszanki, która wolniej się zużywa. Przy turystycznej jeździe wydaje się to ważniejsze niż przyczepność.

Oznaczenia na oponach

Przed dokonaniem zakupu warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się ze znaczeniem symboli które znajdziemy z boku opony. Dowiemy się dzięki nim, czy mamy do czynienia z oponą dętkową czy bezdętkową, ile opona ma lat, w jakim kierunku powinna się toczyć (ma to wpływ między innymi na zużywanie się bieżnika), a także parametry takie jak profil, szerokość, oraz średnica felgi, dla której dana opona jest dedykowana.

Jakich opon unikać?

To proste – używanych. Mimo, że artykuły używane są tańsze, to jednak jeśli zależy nam na własnym zdrowiu i sprawności naszej maszyny – lepiej wydać pieniądze na nowe ogumienie.

Najlepsze opony do motocykli kupisz w sklepie internetowym https://gmoto.pl/opony-motocyklowe,640/

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOpony Radom
Następny artykułMyjnia ręczna Warszawa

Zagorzały fan motoryzacji. Uwielbia godzinach majstrować przy swoim aucie.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ