Czarne tablice rejestracyjne a przepisy prawa w 2024 r.

0
97
Czarne tablice rejestracyjne a przepisy prawa w 2024 r.

Czarne tablice rejestracyjne są dziś rzadkością, ale nadal można je spotkać na polskich ulicach. Są na tyle wyjątkowe, że wielu kierowców pragnie jeździć takimi samochodami. Dowiedz się, czy korzystanie z takich blach jest legalne. Poznaj także najważniejsze regulacje prawne obowiązujące w 2024 r., które dotyczą także takich tablic rejestracyjnych.

1 maja 2000 r. wprowadzono nowy wzór tablic rejestracyjnych, który obowiązuje do dziś. Początkowo kierowcy zgłaszający się do Wydziału Komunikacji mogli wybierać między czarnymi, a białymi blachami.

Czarne tablice rejestracyjne – jak wyglądają?

Czarne tablice rejestracyjne miały kształt prostokąta o wymiarach:

  • 520 mm * 120 mm – jednorzędowe dla samochodów i przyczepy,
  • 290 mm * 230 mm – dwurzędowe dla samochodów i przyczep,
  • 190 mm * 150 mm – dwurzędowe dla motocykli.

Na przestrzeni kolejnych lat zmieniano zasady stosowania ciągu białych znaków umieszczanych na czarnym tle. Więcej ciekawych informacji na temat tych blach znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/czarne-tablice-rejestracyjne.

Czy można jeździć samochodami z czarnymi rejestracjami w 2024 r.?

Właściciele pojazdów z takimi blachami mogą legalnie poruszać się nimi po drogach pod warunkiem, że mają one ważne ubezpieczenia OC oraz aktualne przeglądy techniczne. Jeśli szukasz najlepszych ofert ubezpieczeń, skorzystaj z kalkulatora dostępnego pod adresem: https://rankomat.pl/tanie-oc.

Obecne przepisy prawa nie przewidują konieczności wymiany czarnych tablic. Musisz jednak mieć na uwadze fakt, że w przypadku zagubienia, kradzieży lub zniszczenia blach, będziesz musiał złożyć wniosek o wydanie wtórników. W takiej sytuacji otrzymasz tablice zgodne z obowiązującym aktualnie wzorem, czyli ciąg znaków w czarnym kolorze umieszczonych na białym tle. To samo dotyczy sytuacji, gdyby tablice stały się nieczytelne.

1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia skutków kradzieży tożsamości. Zgodnie z nimi została zniesiona możliwość złożenia zawiadomienia o nabyciu auta zarejestrowanego w Polsce. Dla osób, które kupiły samochód z czarnymi blachami, jest to jednoznaczne z koniecznością ich wymiany na nowe, czyli spełniające normy Unii Europejskiej. Auto trzeba zarejestrować w ciągu 30 dni od jego nabycia. W przeciwnym razie narazisz się na karę finansową.

Czyszczenie bazy CEPiK a czarne tablice rejestracyjne

10 czerwca 2024 r. ma wejść w życie kolejna zmiana prawna. Będzie ona dotyczyła tzw. martwych dusz, czyli aut, które są nieużywane oraz nie mają ważnego OC. To pojazdy, od których pierwszej rejestracji minęło co najmniej 10 lat, a w ciągu 6 lub więcej lat do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) nie wpłynęła żadna informacja na ich temat od organów rejestrujących, Ubezpieczeniowego Funduszu gwarancyjnego lub stacji kontroli pojazdów.

Jest to dość powszechny problem. Według danych zgromadzonych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR pod koniec 2022 r. było zarejestrowanych ponad 7 mln „martwych dusz”. Aby uporać się z tym problemem, od 10 czerwca 2024 r. takie pojazdy będą automatycznie wyrejestrowane. Dotyczy to pojazdów zarejestrowanych przed 14 marca 2005 r., które przez co najmniej 10 lat (czyli od 9 czerwca 2004 r.) nie mają ważnego OC oraz badania technicznego.

Takie rozwiązanie ma pomóc w usunięciu ze statystyk pojazdów, które w rzeczywistości nie są użytkowane. Z pewnością wiele z nich to samochody z czarnymi blachami. Właściciele takich aut będą mogli je zarejestrować na nowo, aby się nimi legalnie poruszać. Otrzymają one jednak tablice zgodne z obowiązującymi wzorami.

Z pewnością zastanawiasz się, jak będzie wyglądać kwestia braku OC w przypadku aut, które zostaną ujawnione w systemie. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem stawki dla samochodów osobowych obowiązujące do 30 czerwca 2024 r. kształtują się w następujący sposób:

  • 1 700 zł – opóźnienie do 3 dni,
  • 3 490 zł – opóźnienie od 4 do 14 dni,
  • 6 980 zł – opóźnienie powyżej 14 dni.

OC jest obowiązkową polisą dla wszystkich pojazdów mechanicznych. Jego brak to poważne kary finansowe. W przypadku właścicieli „martwych dusz”, które zostaną wyrejestrowane z systemu zgodnie z zapowiedziami, mają nie być wyciągane konsekwencje finansowe. Takie informacje zostały zawarte w Ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Zgodnie z nimi po wygaśnięciu rejestracji na właścicieli nie zostanie nałożona kara. Umorzone zostaną także postępowania toczące się w sprawie niewywiązywania z obowiązku zakupu OC, które rozpoczęły się i nie zakończyły do dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów.

Czarne tablice pozwalają wyróżnić się na drodze, jednak mogą z nich korzystać wyłącznie właściciele pojazdów, które takie blachy mają od dawna. Po zakupie samochodu na czarnych tablicach niezbędne jest jego zarejestrowanie, co wiąże się z koniecznością założenia nowych – zgodnych z obowiązującym wzorem. Właściciele tzw. martwych dusz muszą liczyć się z tym, że po 10 czerwca ich pojazdy zostaną automatycznie wyrejestrowane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ