Dobór akumulatora – jaki do diesla?

0
527
Dobór akumulatora

Dobór akumulatora do samochodu wydaje się nieskomplikowaną sprawą – w instrukcji czy Internecie znajdziemy informacje, które pozwolą nam na wybranie odpowiedniej baterii. Warto jednak wiedzieć, czym kierować się w swoich poszukiwaniach, jeśli jeździmy dieslem. Te kilka wskazówek da pojęcie o tym, co należy wziąć pod uwagę, aby nie stracić pieniędzy na akumulator, który się nie sprawdzi w naszym aucie.

Dobór akumulatora – typ, pojemność, waga

Akumulatory stosowane w samochodach benzynowych dobiera się nieco inaczej niż w dieslach. Diesel potrzebuje znacznie więcej mocy z uwagi na to, że zużywa jej sporo przy samym rozruchu. Do tego dochodzi jeszcze elektronika, czyli między innymi radio, elektryczne lusterka, podgrzewane szyby, a w bardziej ekskluzywnych modelach podgrzewane fotele i inne systemy, np. Start/Stop. Nie warto brać baterii o zbyt niskiej mocy, ponieważ będzie ona niewydajna i nie da rady zasilić w energię całego wyposażenia, które tego wymaga.

Wiemy już, że liczy się moc. Na co jeszcze zwrócić uwagę? W starszych modelach diesli, jak i tych mniej zaawansowanych technologicznie, dobrze sprawdzają się akumulatory kwasowo-ołowiowe. To prosta i sprawdzona konstrukcja, a do tego w dobrej cenie. Co jednak z akumulatorami AGM? Będą oczywiście dobrym wyborem, pod warunkiem, że taka bateria nie będzie znajdować się w komorze silnika. Dlaczego? Ponieważ akumulatory AGM są wrażliwe na wysokie temperatury. Za to są bardziej odporne na wstrząsy i bezobsługowe, a do tego bardzo wydajne. Warto też zwrócić uwagę na takie akumulatory jak EFB.

Jakiej firmy akumulator wybrać?

Dobór akumulatora to także decyzja odnośnie do wyboru marki. Jakiej firmy akumulator jest najlepszy?  Przede wszystkim należy unikać producentów, o których wiemy bardzo mało, albo nawet nigdy wcześniej o nich nie słyszeliśmy. Lepiej postawić na sprawdzone marki jak VARTA albo Bosch. Te firmy działają na rynku od wielu lat i słyną z dobrej jakości w stosunku do ceny. Choć kosztują nieco więcej niż akumulatory nieznanych producentów, warto w nie zainwestować. Tańszy zakup nie zawsze jest lepszy, ponieważ jest mniej trwały, co powoduje, że w krótszym czasie będziemy musieli nabyć kolejne ogniwo. Wtedy okazuje się, że oszczędność była pozorna.

Na co jeszcze, poza tym, jakiej firmy akumulator wybrać, należy zwrócić uwagę? Na jego wielkość, biegunowość i pojemność. W dieslu im mocniejszy akumulator, tym lepszy. Choć należy się zastanowić, czy naprawdę potrzebujemy ogniwa o bardzo wysokiej mocy – niewykorzystana moc nie będzie przeszkodą, ale na pewno taki akumulator to większa inwestycja. Biegunowość jest o tyle istotna, że w przypadku, gdy nowe ogniwo będzie mieć ją odwróconą w stosunku do starego, kable rozruchowe mogą być zbyt krótkie. A zbyt duży akumulator… po prostu się nie zmieści.

dobór akumulatora

Dobór akumulatora – profesjonalna pomoc

Elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, jest naprawdę sporo. Dlatego dobór akumulatora warto zlecić profesjonalistom. W dieslu liczy się także masa akumulatora – im jest ona większa, tym będzie się on lepiej sprawdzać. To z uwagi na to, że w cięższym ogniwie stosuje się cięższe płyty, co przekłada się na lepsze oddawanie energii elektrycznej w trakcie rozruchu samochodu.

Profesjonalna pomoc to na przykład serwis Battery Point. Tam nie tylko zakupicie odpowiednie ogniwo, w którego wyborze pomogą profesjonaliści, ale także umówicie jego wymianę w jednym z serwisów partnerskich zlokalizowanych w całej Polsce. To wszystko w korzystnej cenie i z gwarancją na wykonaną usługę.

Dobór akumulatora do diesla nie jest skomplikowanym zadaniem, jeśli wiemy, na co zwrócić uwagę. Warto jednak skorzystać z pomocy profesjonalistów, aby nie popełnić żadnego błędu, który mógłby spowodować kłopoty z działaniem samochodu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ