Gdy kupujemy używany samochód

0
1734
używany samochód

Kupno używanego samochodu oznacza niższą cenę niż w przypadku nowego pojazdu, jednak zanim dokonamy transakcji warto zapoznać się z kilkoma prostymi metodami, dzięki którym uda nam się uniknąć wyrzucenia pieniędzy w błoto.

Znalezienie odpowiedniej oferty

W pierwszej kolejności zawsze powinniśmy dokładnie prześledzić ogłoszenia i artukuły publikowane na portalach motoryzacyjnych. Najważniejsze będą zdjęcia – na ich podstawie możemy wyrobić sobie opinię na temat stanu wizualnego maszyny – zauważyć wgniecenia, zadrapania, itp. Dzisiejsza technologia pozwala retuszować zdjęcia, więc nie wszystkie będą odpowiadały stanowi faktycznemu samochodu, jednak można spodziewać się, że jeśli samochód nie wygląda dobrze w ogłoszeniu, to na żywo również nie będzie prezentował się najlepiej.

Sprawność samochodu

Stan techniczny auta jest sprawą znacznie bardziej istotną niż jego wygląd. Zanim zaczniemy oglądać karoserię pod kątem braku uszkodzeń, zajrzyjmy pod maskę i sprawdźmy, czy nic nie cieknie. Niepokojącym sygnałem powinien być dla nas lśniący i czysty silnik – w używanym samochodzie zazwyczaj jest on nieco przykurzony, jeśli tak nie jest – niewykluczone że sprzedawca próbuje ukryć nieszczelności. Na sprawność auta składa się również stan opon i układu wydechowego – je również powinniśmy obejrzeć szczególnie uważnie.

Wnętrze auta

Uważne skontrolowanie wnętrza pozwoli ocenić, czy właściciel dbał o samochód – jeśli na tapicerce widzimy plamy, dziury po papierosach i tego typu uszkodzenia – możemy spodziewać się, że pojazd w trakcie użytkowania sprawi nam jeszcze wiele nieprzyjemnych niespodzianek.

Dokumenty i kluczyki

To chyba najważniejsza sprawa – od poprzedniego właściciela powinniśmy dostać kartę pojazdu, dowód rejestracyjny i książkę serwisową, choć danym zawartym w tej ostatniej niestety nie zawsze można zaufać – zdarza się, że są fałszowane. Sprzedawca powinien nam wreszcie wręczyć kluczyki i udostępnić samochód do jazdy próbnej, która będzie ostatnim egzaminem przez sfinalizowaniem transakcji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ