Ubezpieczenie komunikacyjne w Niemczech – poradnik przed wyborem

0
772
Ubezpieczenie komunikacyjne w Niemczech

Coraz częściej Polacy mieszkający na terenie Niemiec decydują się na zakup własnego pojazdu. Dotyczy to zarówno osób pracujących za zachodnią granicą, prowadzących własną działalność gospodarczą oraz tych, którzy na stałe osiedlili się w Niemczech. Wówczas, dostęp do samochodu, którym będziemy mogli się swobodnie przemieszczać, to podstawa codziennego funkcjonowania. Nie należy oczywiście zaniedbywać ubezpieczenia pojazdu – gdyż kary przewidziane za jego brak są szczególnie wysokie i dotkliwe. Poniżej podpowiadamy, po jakie rodzaje ubezpieczenia komunikacyjnego warto sięgnąć.

Ubezpieczenie komunikacyjne – OC i nie tylko

Podstawowe dwa typy ubezpieczenia komunikacyjnego w Niemczech to OC oraz AC, zwane Teilkasko lub Vollkasko. Zacznijmy od pierwszego z nich.

Ubezpieczenie OC – czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – to podstawowy rodzaj ubezpieczenia, który wymagany jest od każdego zarejestrowanego pojazdu. Wysokość składek OC może być różna, w zależności od kilku istotnych czynników. Przede wszystkim są to – nasz wiek i doświadczenie jako kierowcy, historia wypadkowa, a także rodzaj i model pojazdu oraz jego przebieg.

Najczęściej, najwyższe składki OC przyznawane są kierowcom początkującym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę za kółkiem. Na niższe koszty ubezpieczenia liczyć mogą kierowcy doświadczeni, o całkowicie bezwypadkowej historii.

Ubezpieczenia OC nie należy zaniedbywać. Mandat przewidziany za poruszanie się pojazdem bez ważnej polisy OC może wynosić nawet kilkaset euro.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu w Niemczech

Dodatkowe ubezpieczenia to między innymi AC – częściowe lub pełne. Nazywane są Teilkasko oraz Vollkasko.

Teilkasko to ubezpieczenie pokrywające potencjalne szkody wynikające z kradzieży samochodu lub jego poszczególnych elementów konstrukcyjnych, asortymentu lub akcesoriów. Dotyczy to również zniszczeń spowodowanych włamaniem do wnętrza kabiny. Ponadto, Teilkasko obejmuje sytuacje naturalne – na przykład zniszczenia powstaje w wyniku burzy, silnych opadów gradu, powodzi lub innych kataklizmów naturalnych.

Vollkasko w Niemczech to ubezpieczenie rzadziej wybierane, jednak warto rozważyć wykupienie takiej polisy. Vollkasko obejmuje dodatkowe sytuacje, w wyniku których nasz pojazd mógłby ponieść szkodę. Dotyczy to między innymi szkód powstałych z naszej winy, a także osoby trzecie, które nie podpadają do poprzedniej kategorii.

Najczęściej, wykupując polisę OC, firma ubezpieczeniowa przedstawia nam również możliwość wykupienia pełnego lub częściowego AC. Warto przy tym podkreślić, że Niemcy są statystycznie „spokojnym” krajem, na którego terenie dochodzi do niewielu przestępstw. Jednak to właśnie włamania do samochodów i kradzieże ich wyposażenia są jednymi z najczęściej występujących.

Warto podkreślić, że ubezpieczenia Teilkasko i Vollkasko są wykupywane przede wszystkim przez właścicieli samochodów o wysokiej wartości oraz pojazdów nowych, które dopiero co opuściły salon producenta. Wówczas, możemy mieć pewność, że nasz samochód jest zabezpieczony przed czynnikami naturalnymi lub aktami wandalizmu, które mogłyby doprowadzić do choćby zarysowania karoserii lub innych, minimalnych, lecz niepożądanych szkód w jego wyglądzie.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ