Wymiana filtra przeciwpyłkowego

1
20096
Wymiana filtra przeciwpyłkowego

Prawidłowe działanie filtra kabinowego, popularnie zwanego również filtrem przeciwpyłkowym, jest niezmiernie ważne dla naszego zdrowia, zwłaszcza, jeśli często jeździmy samochodem. W przypadku nadmiernego zanieczyszczenia tego elementu najbardziej cierpią alergicy, jednak również pozostali kierowcy nie mają immunitetu na szkodliwe działanie osadzających się w nim pyłków. Jeśli po dłuższym okresie spędzonym za kierownicą lub na fotelu pasażera zaczniemy odczuwać zmęczenie, które trudno wyjaśnić, lub w sposób zdecydowanie pogorszy się nasze samopoczucie, może to oznaczać, że trzeba wymienić filtr kabinowy.

Kiedy wymienić filtr kabinowy?

Po czym poznać, że stan naszego filtra nie jest najlepszy? Najłatwiej po tym, że szyby zaczynają parować nam mocniej niż dotychczas. Oczywiście nadmierne parowanie nie musi być spowodowane akurat tym czynnikiem – może na przykład wynikać z tego, że do wnętrza auta dostała się większa ilość wilgoci, jednak jeśli ten stan rzeczy będzie się utrzymywał przez dłuższy czas – powinno to wzmóc naszą czujność.
Zazwyczaj wymiana filtra jest konieczna po przejechaniu autem kilkunastu tysięcy kilometrów. Oznacza to około roku użytkowania. Naturalnie jeśli rzadziej używamy samochodu, filtr kabinowy możemy wymieniać nieco rzadziej, jednak tak czy inaczej powinniśmy dbać o to, aby działał prawidłowo i jeśli zauważymy symptomy zużycia – niezwłocznie przystąpić do wymiany. Kierowcy, którzy w ciągu roku pokonują kilkadziesiąt tysięcy kilometrów będą prawdopodobnie zmuszeni do jeszcze częstszej wymiany tego elementu.

Wymiana filtra przeciwpyłkowego

Wymiana zużytego filtra kabinowego na nowy nie jest zadaniem łatwym ze względu na to, że jego dostępność może być utrudniona. Często aby przeprowadzić taką operację potrzebne będą specjalne klucze, które nie zawsze będziemy w stanie zakupić w sklepach sprzedających artykuły motoryzacyjne. Co zrobić w takiej sytuacji?

Chyba najlepszym pomysłem będzie zakup nowego filtra i powierzenie wymiany zaufanemu serwisowi. Możemy to zrobić na przykład podczas czyszczenia całej klimatyzacji.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

  1. Wymiana w fieście w aso tydzień temu 80 pln (plus koszta przeglądu). Tak że grosze, a klima naprawdę tak sobie już działała zeszłego lata…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ