Obowiązkowe i nieobowiązkowe wyposażenie samochodu

0
2169
apteczka

Nasze bezpieczeństwo podczas jazdy zależy w dużej mierze od tego, co znajduje się w jego wnętrzu. Niektóre spośród przedmiotów, które powinny w nim być, uchronią nas nie tylko przed zagrożeniem zdrowia i życia, ale również przed mandatem. Mowa tu o wyposażeniu obowiązkowym, do posiadania którego zmuszają nas obowiązujące na terenie Polski przepisy.

Wyposażenie obowiązkowe

W każdym aucie powinna znajdować się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Jeśli chodzi o gaśnicę – artukuły ustawy nakładają na właściciela pojazdu nie tylko obowiązek jej posiadania, ale również rozmiary i wagę – nie powinna być lżejsza niż jeden kilogram. Powinna być zdolna nie tylko do ugaszenia niewielkiego płomienia, ale również płonących ciał stałych, które stanowią o wiele większe wyzwanie. Co do trójkąta – musi on posiadać ważną homologację. Aby spełniał swoją funkcję ma on być widoczny z dużej odległości. Na autostradzie stawiamy go w odległości 100 metrów od auta, w terenie zabudowanym 30-50 metrów, tak, aby dać innym kierowcom wystarczająco dużo czasu na zareagowanie. Brak tego elementu wyposażenia w przypadku policyjnej kontroli może owocować mandatem rzędu 150 zł.

Wyposażenie obowiązkowe

Jeśli serio traktujemy swoje bezpieczeństwo, oprócz przyrządów obowiązkowych warto również zaopatrzyć się w inne, takie jak chociażby apteczka. O tym, że każdy kierowca powinien mieć apteczkę na podorędziu, nie trzeba raczej nikogo przekonywać – wypadki w wyniku których kierowcy i pasażerowie doznają uszczerbku na zdrowiu nie są niczym niezwykłym, a odpowiedni opatrunek możliwy do założenia przez każdego, może uratować komuś życie. Oprócz apteczki dobrze jest mieć również kamizelkę odblaskową – w niektórych państwach jej posiadanie stanowi obowiązek. Jej założenie ma na celu poprawienie widoczności kierowcy gdy w aucie wystąpi awaria. Jeśli nie dysponujemy kamizelką a jedynie trójkątem, podczas awarii najlepiej będzie, jeśli powstrzymamy się od opuszczania pojazdu. Możemy dzięki temu uniknąć potrącenia przez innego kierowcę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ