Auto zastępcze z OC sprawcy

0
1484

Wystarczy tylko chwila nieuwagi i o wypadek drogowy nietrudno. Jeżeli wypadek został spowodowany przez innego kierowcę, a Twój samochód na tym ucierpiał, to powinieneś wiedzieć, że po za naprawą z OC sprawcy, należy Ci się także samochód zastępczy. Koszt jest pokrywany z ubezpieczenia sprawcy. Jednak tutaj warto zwrócić uwagę na wypożyczalnie i wybrać taką, która ma podpisaną umowę z firmą ubezpieczeniową sprawcy. Zatem Ty jako poszkodowany możesz wystąpić o pokrycie kosztów wynajmu samochodu zastępczego, bądź też o udostępnienie Ci takiego pojazdu, który decyzją Sadu Najwyższego Ci się należy.

Zastępcze auto z OC sprawcy, komu się należy?

Jeżeli Twój samochód uległ zniszczeniu w skutek wydarzenia drogowego, a Ty nie byłeś winny owej sytuacji, to należy Ci się zastępczy samochód z oc sprawcy. Samochód przysługuje Ci od momentu wypadku , aż do odbioru naprawionego pojazdu z warsztatu samochodowego. W przypadku, gdy Twój samochód nadaje się już tylko i wyłącznie do kasacji, to także samochód zastępczy Ci się należy i możesz z niego korzystać, aż do czasu wypłaty odszkodowania.

Jakie samochód zastępczy Ci się należy?

Samochód zastępczy, który możesz otrzymać z OC sprawcy musi być tej samej klasy, bądź znajdować się klasę niżej. W żadnym wypadku nie możesz wybrać pojazdu, którego wartość jest wyższa niż Twojego auta. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może odmówić Ci pokrycia kosztów wynajmu. Również samochód zastępczy możesz wykorzystywać tylko w tych samych celach, co samochód, który uległ zniszczeniu. Musisz także odpowiednio go eksploatować. Warto również zwrócić uwagę na wydatki jakie zostaną poniesione, jeżeli ubezpieczyciel uzna, że nieprawidłowo użytkowałeś samochód zawsze może odmówić Ci wypłaty.

Zastępcze auto z OC sprawcy Ci się należy i nie ponosisz z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. Musisz jednak pamiętać, aby wykorzystywać zastępczy pojazd w tych samych celach, co samochód, który uległ awarii. Jeżeli dojeżdżałeś nim do pracy, to auto zastępcze może Ci służyć tylko i wyłącznie do tego celu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ