Chcesz zdać egzamin na prawo jazdy? Poznaj kilka pomocnych rad

0
1706
Chcesz zdać egzamin na prawo jazdy? Poznaj kilka pomocnych rad

Egzamin na prawo jazdy jest jednym z bardziej stresujących w życiu. Z jednej strony wiemy, jak uprawnienie do prowadzenia pojazdów pomaga w codziennym funkcjonowaniu, z drugiej – zdajemy sobie sprawę, jak ciężko je uzyskać. A przecież w ostatnich latach zmieniły się przepisy, które dodatkowo to utrudniły. Niemniej, nie ma co wyolbrzymiać skali trudności, bo zdobycie prawa jazdy jest w naszym zasięgu! Podpowiadamy jak zwiększyć swoje szanse na sukces!

Stres, który wszystko niweczy

Wbrew pozorom – stres jest pożyteczny, bo mobilizuje nas do poradzenia sobie z wieloma życiowymi wyzwaniami. Mobilizuje nas do działania, nastawia organizm do walki. Niestety, kiedy jest zbyt duży, potrafi demobilizować, co potwierdzi większość uczestników egzaminu na prawo jazdy. Czasem prosta rada nie wystarczy, bo jak ktoś nam powie, aby się nie denerwować, to posłuchamy?

Zapewne tak, ale nasz organizm już nie i dalej będzie rozdygotany, podpowiadając nam, że i tak poniesiemy porażkę. Najważniejsze to porozmawiać z bliską osobą przed egzaminem, a jeszcze lepiej, jak będzie ona przy nas w dniu egzaminu. To buduje wiarę i dodaje otuchy. Można też skorzystać z bezpłatnej porady psychologa, bo takie możliwości oferują niektóre Ośrodki Ruchu Drogowego.

egzamin na prawo jazdy

Ułatwmy sobie zadanie!

Chociaż egzamin – zarówno teoretyczny, jak i praktyczny – nie należy do najłatwiejszych, to stosując się do kilku wskazówek, możemy znacząco ułatwić sobie zadanie. Oto one.

• Wiele osób twierdzi, że zdanie teorii jest o wiele łatwiejsze niż praktyki, i tak pewnie jest, ale w czasie egzaminu, gdy przyjdzie do wybierania właściwych odpowiedzi, możemy stracić swoją pewność. Żeby uniknąć tej nieprzyjemnej sytuacji, najlepiej potrenować sobie przed właściwą próbą – idealnym miejscem jest Ośrodek Ruchu Drogowego, udostępniający komputery, na których możemy wczuć się w atmosferę egzaminu.
• Tak samo warto wcześniej przetestować plac manewrowy. W większości ośrodków jest taka możliwość, gdzie kandydat razem z instruktorem może zarezerwować plac, by na nim poćwiczyć. Oczywiście odpłatnie, ale warto, aby na egzaminie poczuć się pewniej.
• Warto też czasem wykupić dodatkowe godziny, jeśli czujemy, że może nam to pomóc w czasie egzaminu.
• Najlepiej też – choć może się to wydawać dość naturalne – zdawać w samochodzie, którym jeździliśmy podczas kursu.

Prawo jazdy

Podczas egzaminu – o czym pamiętać?

Chociaż egzaminator będzie oceniał naszą jazdę i to, jak zachowujemy się na drodze, to zawsze warto pamiętać o odpowiednim stroju. To zawsze zwiększa nasze szanse. Włóżmy też wygodne buty, żeby prowadzenie samochodu było łatwiejsze. Najlepiej ubrać to obuwie, w którym uczyliśmy się jeździć. I co najważniejsze, słuchajmy poleceń egzaminatora, a to wymaga skupienia. Jeśli bowiem coś przeoczymy, możemy zrobić błąd, który ostatecznie wpłynie negatywnie na końcowy wynik.

Nigdy nie można być pewnym, ale stosując się do powyższych zaleceń, zwiększamy swoje szanse. A jeśli dopiero przymierzamy się do kursu na “prawko”, polecamy ciekawy artykuł pt. Prawo jazdy – ile kosztuje i co się zmieniło?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ