Co to są kaski otwarte?

0
2260

Prawdziwy motocyklista nie wsiada na jednoślad bez kasku. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu, czym charakteryzują się poszczególne modele?

Obecnie oferta sklepów z akcesoriami dla motocyklistów jest bardzo szeroka. Taki wybór sprawia, że podjęcie decyzji o zakupie konkretnej rzeczy jest trudne. Niektóre rodzaje sprzętu, mimo że pozornie wyglądają podobnie, znacznie różnią się między sobą. Należy zwrócić uwagę na trzy aspekty: bezpieczeństwo, jakość, funkcjonalność. Wygląd zewnętrzny to drugorzędna kwestia.

Jak dobrać odpowiedni kask?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kasków:

  • kaski otwarte,
  • kaski szczękowe,
  • kaski enduro,
  • kaski integralne.

Każdy z modeli ma inne funkcje oraz przeznaczenie. Jedne są cięższe, inne lżejsze, zapewniają różny stopień bezpieczeństwa. Dlatego niezwykle ważne jest, aby dopasować kask do rodzaju motocyklu oraz sposobu jazdy, np. kask otwarty przeznaczony jest na miejskie przejażdżki, a kask enduro idealnie sprawdzi się na torach crossowych, jednak ze względu na brak szybki należy pamiętać o dokupieniu gogli.

Najważniejsze cechy kasku otwartego

Kaski otwarte charakteryzują się tym, że chroniony jest wyłącznie tył oraz boki głowy. Natomiast twarz nie jest osłonięta, ponieważ modele nie są wyposażone w część szczękową. W porównaniu z innymi rodzajami kasków są mniej bezpieczne. Natomiast są dużo tańsze. Często wybierają je posiadacze skuterów i chopperów, ponieważ są lekkie, przewiewne, można w nich rozmawiać bez konieczności zdejmowania. Idealne do jazdy po miejskich uliczkach, przy prędkości nie większej niż 50 km/h. Warto jest zdecydować się na zakup modelu z blendą przeciwsłoneczną. Kaski otwarte nie tłumią hałasu, dźwięk jest dość mocno odczuwalny, ale można się do tego przyzwyczaić.

Modele renomowanych firm są bardziej wytrzymałe na zniszczenia oraz stworzone przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii. Cechuje je nowoczesny design oraz funkcjonalność. Są bezpieczne, jeśli użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Dużą popularnością cieszą się kaski otwarte marki Schuberth dostępne w sklepie internetowym schuberth.com.pl. Stworzone są one z wykorzystaniem technologii bezszwowej, a szybka przedłużana, dzięki czemu wiatr jest słabiej odczuwalny.

Zalety kasków otwartych:

  • lekkość – waga sięga około 1300 gramów,
  • komfortowość – dzięki niewielkiej wadze oraz otwartej konstrukcji kaski są niezwykle wygodne,
  • przewiewność – trudniej o lepszą wentylację, niż naturalna cyrkulacja powietrza.

Wady kasków otwartych:

  • są mniej bezpieczne od innych kasków dostępnych na rynku,
  • nie posiadają części szczękowej przez co praktycznie nie chronią twarzy w razie upadku lub kolizji,
  • niektóre modele nie posiadają szybki, dlatego zalecane jest stosowanie gogli, w przeciwnym razie oczy nie będą chronione.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kasku?

Nazbyt często zdarza się tak, że przy zakupie kasku najwięcej uwagi koncentruje się na wyborze najtańszego modelu. To duży błąd. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że najtańsze kaski są wykonane ze słabszej jakości materiałów, przez co są mniej wytrzymałe, łatwo jest je uszkodzić, zniszczyć, zarysować. Stanowią również słabszą ochronę. Poza tym niezwykle ważne jest odpowiednie dopasowanie rozmiaru. To szczególnie istotne przy kasku otwartym – zbyt luźny w momencie zderzenia może zsunąć się z głowy. Ciekawą funkcją niektórych modeli jest przedłużona szybka, dzięki czemu wiatr nie uderza bezpośrednio w twarz. Natomiast osoby, które preferują większy powiew świeżego powietrza powinny wybrać kaski otwarte bez szybek. Niestety w takim przypadku oczy są narażone na czynniki zewnętrzne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ