Opłata wstępna w leasingu samochodowym

0
1638
Opłata wstępna w leasingu samochodowym

Leasing samochodowy to forma finansowania, w ramach której przedsiębiorca zobowiązany jest nie tylko do opłacania miesięcznych rat leasingowych. W momencie podpisania umowy zobligowany jest także do uregulowania opłaty wstępnej (tzw. czynszu inicjalnego). Czym jest i jaka może być jej maksymalna wysokość? Dowiedz się więcej.

Opłata wstępna dotyczy wyłącznie tych przedsiębiorców, którzy decydują się na operacyjny leasing samochodowy. Ma ona charakter jednorazowej opłaty, która wliczana jest w poczet całego zobowiązania finansowego.

Co to jest wstępna opłata leasingowa?

Opłata wstępna jest jednorazowym kosztem dotyczącym przedmiotu umowy leasingowej. Do jej uiszczenia na rzecz firmy leasingowej zobowiązany jest przedsiębiorca – uregulowanie należności musi być dokonane przed wydaniem pojazdu. Oznacza to, że w momencie uiszczenia czynszu inicjalnego dochodzi do realizacji umowy.

Wysokość opłaty wstępnej

Wysokość opłaty wstępnej stanowi procentową część wartości pojazdu. Chociaż przedsiębiorca może samodzielnie ustalić wartość czynszu inicjalnego, musi być ona zgodna z minimalną/maksymalną wartością ustaloną przez firmę leasingową. W przypadku leasingu samochodowego waha się najczęściej w granicach 10–40%.

Przykładowo, w Leasingu SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w ofercie Toyota Leasing opłata wstępna rozpoczyna się już od 10% wartości pojazdu.

Czynsz inicjalny a koszty uzyskania przychodu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami opłatę wstępną można jednorazowo wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu dochodzi do obniżenia podatków – jest to jeden z ważnych elementów optymalizacji podatkowej.

Opłata wstępna – jaka wysokość jest najkorzystniejsza?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od potrzeb i oczekiwań konkretnego przedsiębiorstwa oraz od sytuacji finansowej.

Niski czynsz inicjalny to dobre rozwiązanie dla firm, które:

  • nie chcą zamrozić całej swojej nadwyżki finansowej
  • biorą w leasing kilka pojazdów.

Wysoka opłata wstępna to korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, którym:

  • zależy na uzyskaniu maksymalnej tarczy podatkowej w momencie poniesienia wydatku
  • nie przeszkadza zamrożenie sporego kapitału w czynsz inicjalny.

Ustalając wysokość opłaty wstępnej, należy mieć na uwadze to, że proporcjonalnie do niej zmienia się wysokość rat leasingowych:

  • im niższy czynsz inicjalny, tym wyższe miesięczne raty,
  • im wyższy czynsz inicjalny, tym niższe miesięczne raty.

Warto także podkreślić, że wysoka opłata wstępna zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnej decyzji leasingowej. Dla leasingobiorcy oznacza to bowiem mniejsze ryzyko związane z konkretną umową leasingową.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ