Do czego służy linka celna?

0
9610

Czy spotkałeś się kiedyś z tym, by naczepa tira – który przewozi jakiś towar przez granicę – była oplątana stalową linką? Jeżeli nie wiesz, dlaczego tak jest, zachęcamy do lektury poniższego artykułu. Tam wszystko będzie wyjaśnione.

Linka celna to inaczej plomba celna. Jest zbudowana najczęściej ze stalowych drutów, które są mocno ze sobą splecione. Dzięki takiej konstrukcji, linka jest naprawdę wytrzymała i mocna. Taką linkę celną wykorzystuje się z jednej strony do zamocowania brzegów plandeki do krawędzi ściany naczepy bądź pojazdu. Z drugiej zaś służy do zabezpieczenia towaru przed niepożądaną manipulacją czy zniszczeniem.

Dzięki zastosowaniu takiej plomby, kierowca ma pewność, że do przyczepy nie wtargnął nikt obcy (na przykład imigranci chcący przedostać się na teren danego kraju). Każde uszkodzenie lub zerwanie plomby będzie alarmować o tym, że towar niekoniecznie jest taki, jaki został załadowany na początkowej stacji. Wyjątkiem jest sytuacja, w której na dokumencie CMR jest jasno zaznaczona informacja o tym, że linka celna została co najmniej raz zerwana przez uprawnione do tego celu osoby i w uzasadnionych okolicznościach. Jednak w takiej sytuacji kierowca zobowiązany jest do sporządzenia protokołu, w którym zawrze informacje odnośnie: miejsca załadunku, ilości plomb (np. 4x linka celna, 2x linki celne), powodu naruszenia plomby oraz czy towar został dostarczony na miejsce w nienaruszonym stanie.

Linka celna, którą można zakupić na stronie twojepasy.pl, spełnia swoją funkcję i jest stale wykorzystywana przy transporcie międzynarodowym. Pomimo, że plombę zawsze można zerwać (i mogą tego dokonać osoby postronne), to jednak nadal daje wysoką gwarancję nienaruszalności przewożonego towaru. Jest to korzystne zarówno dla nadawcy towaru, odbiorcy ale także dla samej firmy transportowej i kierowcy, który dany towar przewozi. Dzięki lince celnej nie ma tak dużej obawy o niepożądane sytuacje.

[Głosów:22    Średnia:2.9/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ