Garaż gotowy do pracy, nie tylko od święta

0
1478
Garaż gotowy do pracy, nie tylko od święta

Każdy, kto ma garaż, dobrze wie, że to pomieszczenie bardzo ciężko utrzymać w należytym porządku. Niewiele brakuje, aby stał się składzikiem na wszystkie rzeczy, którym nie potrafimy znaleźć miejsca. W rezultacie, kiedy potrzebujesz znaleźć niezbędne narzędzia, ogarnia Cię przerażenie – w końcu będziesz musiał przekopać się przez góry zbędnych przydasiów. Na szczęście istnieje kilka sposobów na ułatwienie sobie życia. Może warto zainwestować w nowy regał lub pojemniki do przechowywania narzędzi? Ale kupowanie nowego sprzętu to nie wszystko, a w na pewno nie to, od czego powinieneś zacząć. Przekonaj się jak sprawnie poradzić sobie nawet z największym bałaganem, który narastał od dłuższego czasu.

Krok 1: wyrzucaj!

Bez sentymentów wyrzuć wszystko to, czego nie używasz. Zasada porządków w garderobie brzmi: wyrzuć wszystko to, czego nie miałeś na sobie w ciągu ostatniego roku, ponieważ oznacza to, że już więcej tego nie założysz. Warto wprowadzić tę zasadę także w garażowych porządkach. Nie trzymaj czegoś „na przyszłość”, „bo nigdy nie wiadomo”, „bo szkoda”. Jeżeli szkoda wyrzucać – oddaj komuś, kto zrobi z tego użytek. Przy okazji możesz zrobić spis tego, co posiadasz i powiesić go w widocznym miejscu, dzięki temu unikniesz zdublowanych zakupów. Szybko zorientujesz się też, kiedy skończą Ci się żarówki czy taśma izolacyjna. Bądź też szczery ze sobą, jeśli nie potrafisz lub tak naprawdę nigdy nie zamierzałeś czegoś naprawić, to po prostu pozbądź się tego. Musisz też być bardziej asertywny, nie zgadzaj się na wrzucanie do garażu wszystkiego, jak leci. Najlepiej sortować rzeczy od razu i nie przechowywać tego, co zbędne. Jeżeli przechowujesz w garażu np. ubrania zimowe latem, zadbaj o to, aby wszystkie znalazły się w jednym pojemniku czy kartonie, który zostanie dobrze opisany, a następnie umieszczony w takim miejscu, aby nikomu nie przeszkadzał. Dzięki dobrej organizacji na pewno znajdzie się na niego trochę miejsca. I najważniejsze, nie czekaj z porządkami do wiosny, do lata, na lepszą pogodę, czy na cokolwiek innego. Zrób to od razu.

Krok 2: uporządkuj

Wbrew pozorom może być to trudniejsze, niż wyrzucanie. Kiedy sumiennie wykonasz pierwszy krok, powinno zostać Ci dużo mniej rzeczy, dla których z łatwością znajdziesz miejsce, ale najważniejsze, to ułożyć je w logiczny sposób. To ułatwi Ci pracę w przyszłości, kiedy przyzwyczaisz się do nowego układu i będziesz mógł sięgać po narzędzia z zamkniętymi oczami. Wszystko to, co zdecydowałeś się zostawić pogrupuj kategoriami, np. sprzęt rowerowy, rzeczy do samochodu itp. Zastanów się czy nie potrzebujesz metalowego regału –  nic nie powinno stać na podłodze, ponieważ zabiera to za dużo miejsca i sprawia wrażenie nieporządku. Koniecznie zainwestuj też w pojemniki do przechowywania narzędzi w różnych rozmiarach oraz haki, na których zawiesisz mniejsze sprzęty. Na drobne elementy jak gwoździe, śrubki, wkręty przygotuj przezroczysty pojemnik z przegródkami. Będziesz zdziwiony, jak bardzo ten prosty wynalazek ułatwi Ci życie. Pamiętaj, że w garażu możesz też zamontować półki bardzo wysoko i umieścić tam rzadziej używane rzeczy lub takie, które używasz tylko w określonych porach roku. Najnowocześniejsze sposoby pozwalają na zamontowanie pojemników nawet… pod sufitem! Dzięki temu zyskasz więcej przestrzeni, po której będziesz mógł się swobodnie poruszać. Zarówno regały, jak i półki powinny być z wytrzymałych materiałów, które będą w stanie udźwignąć spory ciężar. Ten krok to dobry moment na gruntowne porządki – odkurz i umyj wszystko, co się da. i nie martw się, bo dalej będzie już tylko lepiej.

Krok 3: utrwal nawyki

Kiedy już nacieszysz się porządkiem i przestrzenią w swoim posprzątanym garażu, pamiętaj, że to dopiero połowa sukcesu. Nie chodzi o to, żebyś za pół roku znowu bał się do niego wejść, ale abyś utrzymał w nim już zawsze stan idealny. Najprościej mówiąc – szanuj własną prace, którą wykonałeś. Odkładaj rzeczy na miejsce, gdy jesteś zmuszony coś przestawić, na koniec pracy zawsze odłóż to tam, gdzie było. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że potrzebujesz przeorganizować garaż, nic nie stoi na przeszkodzie, ale łatwiej Ci będzie, kiedy wszystko będzie dokładnie poukładane, a Ty tylko złapiesz za pojemniki i je przeniesiesz. Z czasem możesz przekonać się, że początkowa koncepcja nie jest doskonała i potrzebujesz zmian. Pamiętaj, że wszystko ma być tak zorganizowane, aby to Tobie było jak najwygodniej. Na wierzchu powinno znaleźć się to, czego używasz najczęściej. Jeśli zatem wiesz, że korzystasz z wiertarki co drugi dzień nie zakopuj jej na dnie pojemnika, pod innymi narzędziami. Możesz ją nawet wyeksponować na ścianie, jeśli tylko ułatwi Ci to pracę. Wszystkie pudełka, kartony, a nawet narzędzia możesz opisać czy oznaczyć kolorami, tak, żeby wystarczył jeden rzut oka, aby zorientować się, co gdzie jest. Jeżeli sporządzisz dobrze widoczną rozpiskę, będziesz mógł bez obaw wysłać do garażu kogoś innego, a on na pewno zauważy to, co jest potrzebne, nie przewracając przy tym pomieszczenia do góry nogami. Nie da się ukryć – życie i praca w dobrze zorganizowanej przestrzeni ma same zalety, warto więc włożyć odrobinę wysiłku w utrzymanie porządku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ