Jakie są koszty sprowadzenia auta z USA?

0
3050
Jakie są koszty sprowadzenia auta z USA?

Import samochodów ze Stanów Zjednoczonych stanowi dość popularny proces, z którego korzysta coraz większa ilość osób. Na rynku pojawiły się profesjonalne firmy pośredniczące w tej czynności, które znacznie ułatwiają zarówno wyszukanie oraz zakup auta, jak i dopełnienie formalności związanych z zaplanowaniem transportu i odprawy celnej.

Koszty sprowadzenia auta z USA to nie tylko pokrycie wartości pojazdu oraz jego dostarczenia, ale także wydatki związane z innymi aspektami. Mimo to, ceny pojazdów na amerykańskim rynku są na tyle atrakcyjne, że import aut jest opłacalny i może stanowić naprawdę wyjątkową okazję na polskim rynku motoryzacyjnym.

Prowizja za zakup

Pierwszą opłatą, jaką przyjdzie nam ponieść, jest prowizja dla domu aukcyjnego, na którego licytacji zakupiliśmy samochód. Ciężko jednoznacznie określić jaka będzie to kwota. Będzie ona bowiem zależna zarówno od wartości pojazdu, jak i stawki procentowej, jaką narzuca sobie dany podmiot. W zaokrągleniu można przyjąć, że będzie to koszt między 300-700 dolarów.

Rozbudowany transport

Największe koszty poniesiemy w związku z organizacją transportu. Będzie to proces rozbudowany i wieloetapowy. W pierwszym etapie należy umówić holowanie samochodu z miejsca, w którym się znajduje, do portu amerykańskiego.

Koszt jest zależny oczywiście od odległości, jaką samochód holujący firmy transportowej będzie musiał pokonać. Należy liczyć się tu z wydatkiem między 200-800 dolarów.

Kolejny etap to transport morski. Samochód musi zostać przeprawiony do europejskiego portu. Zachodzi zatem potrzeba wykupienia kontenerowca.

W tym miejscu warto dodać, że będziemy mieli możliwość transportu od dwóch, do trzech aut w jednym kontenerowcu. Koszt tej inwestycji waha się w przedziale 750 -1250 dolarów.

Ostatni etap to dostarczenie auta z europejskiego portu, do miejsca docelowego. Ciężko podać tu nawet przybliżone kwoty. Ceny są zależne od konkretnej spedycji, a tej jest tyle na rynku, że naprawdę ciężko oszacować nawet przedział w tzw. widełkach.

Pamiętajmy jednak, że większość amerykańskich aut, nie nadaje się do użytku bez prac modyfikacyjnych. Możemy zatem zapomnieć o wykonaniu ostatniego etapu dostarczenia pojazdu na tzw. kołach, czyli za kierownicą sprowadzonego samochodu.

Opłaty celne

Kiedy samochód dotrze do europejskiego portu, przejdzie przez odprawę celną. Jej zadaniem jest sprawdzenie dokumentacji z pojazdem i poprawności oraz legalności wykonanego procesu. Ten etap to kolejne koszty.

Odprawa celna zakłada bowiem uiszczenie trzech opłat. Pierwszą jest podatek vat. Biorąc pod uwagę ten koszt, lepiej jest wybrać niemiecki port dostarczenia pojazdu, niż np. port w Gdyni.

Odległość do pokonania ostatniego etapu transportu nie wzrośnie drastycznie dużo, a zyskamy na zniżce podatkowej. Stawka vat w niemieckich portach wynosi bowiem 19% wartości pojazdu (nie 23% jak w Polsce).

Druga opłata to cło. Wyniesie ona 10% wartości samochodu.

Ostatni koszt odprawy celnej to akcyza. Jej stawka zależna jest od pojemności silnika. W przypadku pojazdów z napędem nieprzekraczającymi pojemności skokowej 2.0 L, przyjdzie nam zapłacić 3,1% wartości auta. Jeżeli importowany samochód będzie mocniejszy, zapłacimy 18,7%.

Dokumentacja

Koszty pochłonie także załatwienie formalności związanych z obiegiem i wysyłką dokumentacji pojazdu. Transfer wszystkich ważnych dokumentów wyniesie nas ok. 80 dolarów. Dodatkowo, wykonując przelew do USA, zapłacimy ok. 30 dolarów prowizji.

Prowizja dla pośrednika

Jeżeli korzystamy z usług pośrednika, zyskujemy olbrzymią wygodę, gwarancję idealnie sprawnego zaplanowania tego procesu oraz sprowadzenia samochodu w stanie nadającym się do użytku.

Musimy liczyć się jednak z koniecznością odprowadzenia wynagrodzenia dla pośrednika. Możemy założyć, że koszt ten będzie się wahał w przedziale 2500-4500 zł.

Realny koszt

Zakładając, że samochód kupimy w kwocie 10 000 dolarów, a dodatkowe opłaty naliczymy z tego górnego przedziału widełek, realne koszty sprowadzenia auta z USA w tym przypadku wyniosą nas ok. 63 000 zł.

Pamiętajmy jednak o tym, że będziemy musieli przygotować dodatkowe pieniądze na przystosowanie auta do wymogów prawa europejskiego oraz na proces jego rejestracji.

Pomimo tych wszystkich kosztów i dodatkowych opłat związanych z importem auta z USA jest to proces nadal opłacalny.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą pośredniczącą w sprowadzaniu aut – USA Import
https://usaimport.pl
ul. Elektronowa 2/236
03-219 Warszawa
telefon: 668 326 192
mail: biuro@usaimport.pl

[Głosów:5    Średnia:4.4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ