Jaka jest najszybsza droga do własnego skutera elektrycznego? Sprawdzamy

0
826
Jaka jest najszybsza droga do własnego skutera elektrycznego

Skutery elektryczne są coraz popularniejsze na polskich drogach, szczególnie w miastach. Zyskują one sympatię ze względu na wysoką mobilność w gąszczach miejskiej dżungli oraz oszczędność w czasach galopującej inflacji.

Wielu potencjalnych użytkowników motocykli i skuterów elektrycznych zadaje sobie pytanie, czy do jazdy potrzebne są jakiekolwiek uprawnienia. Niniejszy wpis ma rozwiać wszelkie wątpliwości i przedstawić w sposób czytelny i przejrzysty stan prawny obowiązujący w naszym kraju, a także pokazać jak najszybciej stać się właścicielem elektrycznego jednośladu.

Nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności

Krąży wśród społeczeństwa mit, że pojazdy elektryczne w ogóle nie podlegają rejestracji i można na nich jeździć bez dokumentów, tablic i ubezpieczenia. Nic bardziej mylnego. Skutery z silnikiem elektrycznym podlegają tym samym przepisom, co skutery spalinowe. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U.2017.978) precyzuje, że po drogach publicznych:

Motorower, czyli pojazd jedno lub wielośladowy, posiadający silnik spalinowy lub elektryczny, o mocy nie większej niż (odpowiednio): 50 cm3 lub 4kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h, mogą prowadzić osoby:

  • posiadające kartę motorowerową,
  • urodzone przed 12 stycznia 1995 roku,
  • posiadające prawo jazdy kategorii AM lub innej.

Idealnym przykładem będzie tutaj skuter elektryczny Super Soco CUx, którego specyfikacja dopasowana jest ściśle do przepisów i zapewnia zgodną z prawem, bezpieczną jazdę. Na stronie https://supersoco.pl/ zapoznasz się z kompletnym opisem modelu, a nawet umówisz się na jazdę próbną.

Motocykl, czyli pojazd zaopatrzony w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, mogą prowadzić kierowcy posiadający:

  • prawo jazdy kategorii A1,
  • prawo jazdy kategorii A2,
  • prawo jazdy kategorii A,
  • prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.

Jeśli masz ochotę na wypróbowanie tego typu pojazdu, zapraszamy do naszego salonu, gdzie czeka na Ciebie Super Soco TC max.

Jak zdobyć prawo jazdy na skuter?

Aby uzyskać wymarzony dokument, należy spełnić kilka wymagań. Po pierwsze musisz mieć ukończone 14 lat. Dodatkowo osoby niepełnoletnie powinny przedstawić pisemne oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego. Potrzebne będzie również badanie lekarskie i orzeczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Nie obędzie się też bez kursu w ośrodku nauki jazdy tj. 10 godzin teorii i 5 godzin praktyki.

Ile kosztuje prawo jazdy na kategorię AM?

Całkowity koszt uzyskania uprawnień do kierowania skuterem elektrycznym jest zbliżony do egzaminu na uprawnienia do prowadzenia pojazdów wielośladowych. Obecnie waha się on w granicach 1000-1200 zł. W kilka tygodni możesz cieszyć się świeżutkimi uprawnieniami i rozpocząć przygodę z miejskimi jednośladami.

Bądź przygotowany na wszelki wypadek

Jeśli, nie posiadając prawa jazdy kategorii AM, będziesz prowadził jakikolwiek pojazd, w tym motocykl lub skuter elektryczny, konsekwencje Cię nie ominą. Jazda bez uprawnień uregulowana została w art. 94 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z nim, kto kieruje pojazdami bez wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny. Według taryfikatora mandatowego opłata może wynosić od 500 do 5000 zł. Gdy nie ukończyłeś 18 lat, cała odpowiedzialność spada na rodziców lub opiekunów prawnych. W przypadku kontroli policji oprócz mandatu funkcjonariusze mogą zabrać dowód rejestracyjny oraz skierować sprawę do sądu.

Warto znać powyższe przepisy, by móc bez stresu cieszyć się jazdą oraz doświadczyć niewątpliwych zalet z posiadania elektrycznego jednośladu, jakie wymieniono w artykule: https://supersoco.pl/miejski-skuter-poznaj-zalety-nowoczesnego-rozwiazania/.

Coraz bliżej do upragnionej przejażdżki

Gdy jesteś uprawniony do korzystania z uroków kierowania skuterem elektrycznym, skieruj swoje kroki do nas – https://supersoco.pl/skutery-elektryczne-super-soco-poznaj-je-blizej/ to miejsce, gdzie znajdziesz niezliczone ilości porad, wskazówek oraz informacji na temat elektrycznych jednośladów. Wybierz model i umów się na jazdę próbną w najbliższej lokalizacji.

Ostatnim krokiem ku realizacji swoich motoryzacyjnych marzeń jest złożenie zamówienia u sprawdzonego sprzedawcy. Nie zwlekaj, skorzystaj z naszej bogatej oferty, wieloletniego doświadczenia, opcji darmowej wysyłki oraz dostępnych promocji, a wymarzony jednoślad miejski może stanąć pod Twoim domem w ciągu kilku dni. Gratulujemy! Już za chwilę przekonasz się, że komfort jazdy miejskim pojazdem elektrycznym nie ma sobie równych. Twoja droga do upragnionego eko skutera właśnie dobiegła końca. Pozostaje już tylko rozkoszować się cichą, ekonomiczną jazdą na wysokiej jakości sprzęcie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ