Jakie dokumenty przygotować na spotkania z rzeczoznawcą samochodowym?

0
3903
Jakie dokumenty przygotować na spotkania z rzeczoznawcą samochodowym

Rzeczoznawca samochodowy to fachowiec, który określa rodzaj szkody, jak również kosztorys napraw po danej kolizji. To od jego analizy najczęściej uzależnione są dalsze postępowania oraz wypłata odszkodowania. Kto może zostać rzeczoznawca? W jakich sytuacjach należy skorzystać z jego usług? Jakie dokumenty przygotować na spotkanie z tego rodzaju specjalistą? Jak przebiega ocena kolizji i wyrządzonych szkód?

Uprawnienia i kompetencje rzeczoznawcy samochodowego.

Rzeczoznawca to niezależny ekspert, którego zadaniem jest ocena szkód i ich wartości po kolizji i innego rodzaju uszkodzeniach. Z jego usług może skorzystać każda osoba, która ma wątpliwości co do wyliczeń i ustaleń agencji ubezpieczeniowej, jak również pragnie sprawdzić ich poprawność. 

Jaki zakres usług wchodzi w zestaw działań rzeczoznawcy?

Doświadczony fachowiec to osoba, która w sposób obiektywny oceni stan samochodu, jak również sprawiedliwie i bezstronnie określi wartość szkód. Specjalista powinien zatem posiadać wszelką wiedzę na temat motoryzacji, prawa drogowego, jak również sfery ekonomicznej i materialnej poszczególnych części i napraw.

Rzeczoznawca samochodowy zajmuje się przede wszystkim:

  • sprawdzeniem, w jaki sposób doszło do uszkodzenia pojazdu,
  • jak kolizja ta wpłynęła na wartość samochodu,
  • wyceną szkód,
  • sporządzaniem kosztorysu napraw,
  • dokonywanie szczegółowych oględzin,
  • wykonywanie fotografii uszkodzeń,
  • tworzenie wszelkiej dokumentacji,
  • pomoc przy zakupie, sprzedaży samochodu – określenie jego rzeczywistej wartości, itp.

Jakie dokumenty przygotować na spotkanie z rzeczoznawcą?

Spotkanie z rzeczoznawcą samochodowym to działania, które warto wykonać w kilku przypadkach. Jego pomoc przyda się przede wszystkim, gdy właściciel pojazdu uważa, iż agencja ubezpieczeniowa zaniżyła wysokość odszkodowania. Z usług specjalisty warto również skorzystać w momencie sprzedaży lub kupna auta, a także w sytuacji, gdy zakład ubezpieczeń wydał zaświadczenie, iż auto nadaje się jedynie do kasacji.

Jak zatem wybrać odpowiedniego fachowca? Jak się przygotować na spotkanie z nim?

Dalsze postępowanie sprawy kolizyjnej lub „walki” z ubezpieczycielem często uzależnione jest od stanowiska i doświadczenia eksperta motoryzacyjnego. Ważnym aspektem, zatem jest wybranie doświadczonego specjalisty. Szukając odpowiedniej osoby, warto sprawdzić ofertę rzeczoznawcy samochodowego z firmy TB Ekspert – zapoznać się z opinią innych klientów, jego katalogiem usług, jak również cennikiem.

Po dokonaniu wyboru należy ustalić termin spotkania, do którego warto się odpowiednio przygotować.

Jakie dokumenty zabrać na spotkanie z rzeczoznawcą?

Podczas wizyty specjalisty należy mieć przy sobie:

  • wszystkie dokumenty samochodu, w tym dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, ważny przegląd, ubezpieczenie OC, prawo jazdy,
  • dowód osobisty,
  • fotografie i opis z miejsca kolizji,
  • zdjęcia uszkodzonych elementów,
  • ekspertyzę wykonaną przez zakład ubezpieczeń,
  • itp.

Przygotowane dokumenty nie są jedynym dowodem w sprawie. Podczas spotkania z rzeczoznawcą samochodowym warto w bezpośredniej rozmowie przedstawić własny punkt widzenia, opisać przebieg zdarzeń, jak również  zwrócić uwagę na rozległość uszkodzeń – nie tylko tych widocznych na zewnątrz. Podczas oględzin fachowiec powinien wykonać własne zdjęcia i opisy widocznych szkód.

[Głosów:12    Średnia:2.7/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ