Jakie powinno być ciśnienie w oponach? Jak je sprawdzić?

0
1023
Jakie powinno być ciśnienie w oponach? Jak je sprawdzić?

Ciśnienie powietrza w oponach ma wpływ nie tylko na komfort i ekonomię jazdy, ale również na  bezpieczeństwo – dlatego tak ważne jest, by utrzymać je na odpowiednim poziomie. Sprawdzenie tego parametru jest czynnością naprawdę prostą – nawet początkujący kierowcy nie będą mieć z tym żadnego problemu.

Prawidłowe ciśnienie w oponach

Utrzymanie ogumienia w odpowiednim stanie powinno być priorytetem każdego właściciela samochodu. Zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach stwarza realne zagrożenie ‒ wydłuża drogę hamowania i obniża przyczepność pojazdu. Ponadto odbija się niekorzystnie na portfelu kierowcy ‒ zwiększa spalanie paliwa oraz przyśpiesza zużycie bieżnika. Dlatego tak ważne jest, by utrzymać ten parametr na poziomie zalecanym przez producenta samochodu.

Jakie powinno być ciśnienie w oponach? Nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na to pytanie. Każdy producent indywidualnie określa optymalne ciśnienie dla konkretnego modelu auta. Wartość ta uzależniona jest od liczby pasażerów i obciążenia samochodu. Wszystkie niezbędne informacje zapisane są w tabeli ciśnień. Znajduje się ona w instrukcji obsługi pojazdu, a także na naklejce, która umieszczona może być na słupku przy drzwiach kierowcy, w schowku samochodowym bądź na klapce wlewu paliwa.

Sprawdzanie ciśnienia w oponach

Spadek ciśnienia może być spowodowany mechanicznym uszkodzeniem felgi bądź opony, które powstało na przykład w wyniku uderzenia w krawężnik lub inną przeszkodę czy wjechania w dziurę. Bardzo częstą przyczyną jest też niedostrzegalne, ale ciągłe uciekanie powietrza z nieuszkodzonej opony. Z tego powodu pomiar ciśnienia powinno przeprowadzać się regularnie. W przypadku opon, które mają mniej niż 5 lat, ciśnienie wystarczy sprawdzić raz w miesiącu. Posiadacze starszych opon czynność tę muszą wykonywać częściej – co dwa lub trzy tygodnie. Kontrolę warto przeprowadzić także przed wyruszeniem w dłuższą trasę.

Ciśnienie powietrza w oponach można sprawdzić za pomocą poręcznego manometru samochodowego. Pomiar należy przeprowadzać, gdy opony pojazdu są zimne. Dlaczego? Pod wpływem ciepła powietrze zwiększa swoją obojętność, co może prowadzić do zafałszowania wyniku. Aby dopompować opony, wystarczy pojechać na najbliższą stację benzynową wyposażoną w kompresor. Po podłączeniu końcówki do wentyla wystarczy ustawić pożądaną wartość. Urządzenie zmierzy ciśnienie panujące wewnątrz opony i wyrówna ewentualne braki. Skorzystanie z kompresora na stacji benzynowej jest również dobrym rozwiązaniem, gdy wyczuje się spadek ciśnienia w oponach podczas trasy. Należy jednak pamiętać o tym, że będą one wówczas rozgrzane. Przed pomiarem dobrze jest dać im chwilę na schłodzenie.

Opony mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy – dlatego tak ważne jest utrzymanie ich w dobrym stanie. Jeżeli planujesz wymianę ogumienia, warto sięgnąć po opony uznanych producentów. Znajdziesz je w ofercie eMAG.pl: https://www.emag.pl/opony-felgi/sd.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ