Kombinezony motocyklowe – zastosowanie i najlepsze marki

0
956
Kombinezony motocyklowe

Odpowiednio dobrane, trwałe i wygodne ubranie motocyklowe to klucz do sukcesu w kwestii bezpieczeństwa i komfortu poruszania się na jednośladach. Niektórzy podróżują w luźnych kurtkach i spodniach, a inni wolą specjalne kombinezony. Dlaczego jazda w kombinezonie motocyklowym to dobry wybór? Czym charakteryzuje się tego typu odzież? Wyjaśniamy.

Czym są kombinezony motocyklowe? To klasyczny typ ubrań dla motocyklistów, zabezpieczający całe ciało przed wiatrem, opadami, ale też przykrymi skutkami ewentualnej wywrotki. Tego typu odzież użytkują zarówno motocykliści posiadający sportowy typ jednośladów, jak i kierowcy jeżdżący na cruiserach czy enduro i cross. Jedną z wielu zalet kombinezonu motocyklowego jest jego wszechstronność – nadaje się bowiem do jazdy w różnych warunkach atmosferycznych i na wielu typach jednośladów.

Dlaczego kombinezony motocyklowe to dobry pomysł?

Przede wszystkim kombinezony motocyklowe gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa. Są bardzo odporne na ścieranie (szczególnie wersje skórzane), osłaniają ciało na całej powierzchni i amortyzują w razie ewentualnej wywrotki. Posiadają też zintegrowane protektory, które – w razie potrzeby – uchronią Cię przed złamaniem czy stłuczeniem.

Zaletą takich kompletów jest też wygoda w użytkowaniu, komfort termiczny (dotyczy to szczególnie wersji tekstylnych) oraz… design. Nowoczesne kombinezony dla motocyklistów mają modny krój i świetnie komponują się z szybkimi motocyklami sportowymi czy dostojnymi cruiserami, w zależności od wybranego modelu odzieży.

Najpopularniejsze typy kombinezonów i ich przeznaczenie

Rodzaje są różne, dlatego każdy motocyklista znajdzie kombinezon, który będzie odpowiadał jego potrzebom. Możemy je podzielić ze względu na typ materiału, z którego zostały one wykonane i ich budowę. Jeżeli chodzi o materiał, to najczęściej spotykamy dwa rodzaje kombinezonów:

  • kombinezon skórzany – grube, mocne i trwałe ubranie na motocykl, świetnie sprawdzające się na torze czy podczas jazdy motocyklem wyczynowym poza utwardzonymi trasami. Chroni skórę w razie upadku. W trakcie ekstremalnych zjawisk pogodowych (upału lub deszczu) może nie spełniać swojej roli.
  • kombinezon tekstylny – to bardzo wygodna i lekka wersja kombinezonów, która (w przypadku użycia membrany i podpinki) może skutecznie chronić też przed wiatrem i deszczem. Ma jednak mniejszą odporność na przetarcia w stosunku do skórzanej wersji.

Skórzany kombinezon nadaje się głównie dla motocyklistów ceniących sobie sportową jazdę oraz (w niektórych wersjach) dla fanów jednośladów ulicznych. Z kolei tekstylne komplety to wersja dla osób, które jeżdżą na długich, męczących trasach.

Pamiętaj, że podział ze względu na materiał to nie wszystko. Możesz znaleźć także dwa rodzaje kombinezonów o różnej budowie:

  • kombinezony jednoczęściowe – stanowią zintegrowaną całość. Spodnie i kurtka są ze sobą połączone, bez możliwości rozdzielenia elementów. Nie nadają się raczej na krótkie trasy ze względu na dłuższy czas ubierania. Są jednak bardziej wytrzymałe i lepiej chronią ciało przed wiatrem i urazami po ewentualnej wywrotce.
  • kombinezony dwuczęściowe – największą zaletą kombinezonów, które składają się z osobnej kurtki i spodni jest wygoda. Komplet łączy się np. przy pomocy zamka błyskawicznego. Świetnie nadaje się do jazdy po mieście albo na krótsze trasy.

Na jakie kombinezony motocyklowe warto zwrócić uwagę?

Jeżeli masz już określony typ kombinezonu, możesz przystąpić do dobrania odpowiedniego modelu. W przypadku, gdy wolisz jeździć w tekstylnym komplecie, na pewno świetny wyborem będą kombinezony motocyklowe Rebelhorn. To produkty cenionej na europejskim rynku, polskiej marki, która od lat tworzy zaawansowaną odzież dla motocyklistów. Egzemplarze, takie jak REBELHORN HARDY II BLACK/FLO YELLOW nadają się na dłuższe wyprawy, skutecznie chroniąc przed zaskakującymi warunkami pogodowymi.

Inna polska marka tworząca kombinezony to Shima. Polecamy ją szczególnie, gdy wolisz mieć skórzany outfit. Skórzane kombinezony motocyklowe Shima (takie jak model SHIMA STR 2.0) to nie tylko świetna ochrona w trakcie jazdy, niepowtarzalny design, ale też bardzo konkurencyjna cena i jakość w jednym. To dobre rozwiązanie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych motocyklistów. Warto zwrócić też uwagę na produkty marek DAINESE czy SPIDI.

Na koniec pamiętaj, aby dobrze dobrać rozmiar swojego nowego kombinezonu. Strój nie może być zbyt luźny, bo nie będzie spełniał ochronnej roli. Protektory powinny być na prawidłowych miejscach, a Twój ruch nie może ich przesuwać. Nie kupuj jednak zbyt ciasnego kompletu. To z kolei znacznie obniża komfort jazdy, uniemożliwia swobodne poruszanie kończynami, a co za tym idzie, negatywnie wpływa na Twoje bezpieczeństwo.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ