Na rynku ładowarek samochodowych możemy wyróżnić dwa rodzaje urządzeń. Pierwsze to ładowarki prądu stałego (DC) natomiast drugie to ładowarki prądu zmiennego do samochodów (AC). Urządzenia tego typu stanowią integralną część współczesnych samochodów elektrycznych i hybrydowych. Warto zwrócić uwagę na pojawianie się ładowarek prądu zmiennego do samochodów zarówno w przestrzeni publicznej jak i w prywatnych garażach. Używanie takich ładowarek to wolniejsze rozwiązanie niż korzystanie z ładowarek prądu stałego. Te ostatnie nie są jeszcze bardzo popularne, dlatego warto zaznajomić się również z alternatywną opcją. Ładowarki prądu zmiennego ładują samochody wolniej, ale są dużo tańsze.
Podział ładowarek prądu zmiennego:
- wiszące ładowarki naścienne (wallbox),
- wolnostojące ładowarki pojazdów elektrycznych.
Ładowarki prądu zmiennego charakteryzują się:
- prądem wyjściowym wyrażonym w [A],
- mocą ładowanie wyrażoną w [kW],
- napięciem wyjściowym 230V- 400V,
- stopniem ochrony przed wilgocią,
- rodzajem wtyczek.
Zaletą wiszących ładowarek naściennych jest stosunkowa niska cena. Istnieje możliwość zainstalowania takiego urządzenia w garażu. Można stworzyć swoją własną stację do ładowania samochodów elektrycznych. Proces ładowania samochodu jest mało skomplikowany, należy jednak sprawdzić jakie napięcie posiadamy w domu, aby ładowanie było efektywne. Zarówno jedne, jak i drugie ładowarki są odporne na trudne warunki atmosferyczne. Nie straszne im są deszcz, mróz czy wiatr. Klasa odporności na wodę mieszcząca się w przedziale od IP55 do IP65 pozwala na bezproblemową pracę urządzenia nawet podczas silnych opadów deszczu.
Korzystanie z ładowarek prądu zmiennego jest proste i intuicyjne. Urządzenia są wyposażone w ekrany LED oraz diody, które wskazują aktualny stan ładowania. Dzięki temu obsługa jest prosta nawet dla opornych użytkowników. W celu sprawdzenia stanu naładowania samochodu, nie musimy znajdować się w pobliżu stacji do ładowania, wystarczy, że mamy telefon z dostępem do sieci internetowej oraz zainstalowaną aplikację, które pozwala nam sprawdzać stopień naładowania w czasie rzeczywistym.