Na co zwracać uwagę podczas zakupu używanego motocykla?

0
1866
motocykl

Na rynku znajduje się wiele motocykli używanych o bardzo różnym stopniu zużycia i różnej jakości. Często wśród sprzedawanych przez poprzednich użytkowników maszyn możemy znaleźć prawdziwe perełki w stanie albo zbliżonym do nowości, albo takie, którym można niewielkim nakładem sił i środków pieniężnych przywrócić dawny blask. Informacje o tym, co się na wtórnym rynku motocykli aktualnie dzieje, możemy czerpać z różnych źródeł – mogą to być ogłoszenia z serwisów internetowych, lub artukuły w pismach motoryzacyjnych. Tak czy inaczej przed dokonaniem transakcji warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Zgodność nr VIN i dokumenty

Osoby, które mają już pewne doświadczenie jeśli chodzi o handel pojazdami mechanicznymi, mogą to uznać za oczywistość, jednak tym, którzy kupują maszynę z rynku wtórnego po raz pierwszy warto nadmienić, że numer VIN musi zgadzać się z zapisanym w dowodzie rejestracyjnym i że do motocykla powinniśmy dostać od poprzedniego właściciela komplet dokumentów, a więc: kartę pojazdu, ubezpieczenie OC, oraz wspomniany już dowód rejestracyjny. O konsekwencjach, jakie mogą wyniknąć z ich braku, wiele mówi się podczas kursów na prawo jazdy, nie ma więc potrzeby przypominać ich w tym miejscu po raz kolejny.

Wygląd maszyny

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy na motocyklu znajdują się jakieś uszkodzenia mogące świadczyć o tym, że brał on kiedykolwiek udział w kolizji drogowej. Jakie elementy powinniśmy w tym celu obejrzeć szczególnie starannie? Przede wszystkim dźwignię sprzęgła i ciężarki kierownicy, ale również owiewki, kierunkowskazy czy podnóżki, zarówno pasażera jak i kierowcy.

Jazda próbna

Zanim ruszymy w drogę zadbajmy o to, aby silnik przed uruchomieniem był zimny – to ważne jeśli chcemy być w stanie wychwycić wszelkie defekty jego pracy. Silnik powinien chodzić równo, nie szarpać. Podczas jazdy próbnej należy też zwrócić uwagę na to, jak pojazd się prowadzi i jak działają hamulce, a także czy nie ma tendencji do odbijania w bok po puszczeniu kierownicy.

Dodatki

Gdy już wejdziemy w posiadanie wymarzonego motocykla to nie pozostaje nam nic innego jak zaopatrzyć się w dobrej jakości kask, kurtkę, spodnie i buty na motor, np.: w sklepie https://gmoto.pl/, który jest ceniony i lubiany wśród motocyklistów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ