Nowe i używane części zamienne

0
1954
części zamienne

Prędzej czy później awaria dosięgnie każde auto. Nawet samochody w których zastosowano najwyższej jakości części i najnowocześniejsze technologie nie mają immunitetu na problemy mechaniczne. Dzieje się tak, ponieważ wszelkie elementy mechanizmu po prostu zużywają się podczas eksploatacji, a niektóre z nich nawet wtedy, kiedy samochód stoi w miejscu. Zakup nowych części często wiąże się z dużym wydatkiem. Czasami, żeby nieco zaoszczędzić, możemy kupić tańsze części używane. Warto sprawdzić, kiedy rzeczywiście będzie nam się to opłacało, a kiedy w wyniku przeprowadzenia takiej operacji będziemy musieli w dłuższej perspektywie jeszcze dopłacić do interesu.

Jakie części używane warto kupować?

W wielu przypadkach oryginalne części używane sprawdzają się lepiej niż nieużywane zamienniki, a przy tym bywają tańsze. Dotyczy to przede wszystkim elementów karoserii czy reflektorów. Niektóre części z rynku wtórnego można też poddać regeneracji – tu również możemy czasem osiągnąć pełną sprawność elementu kosztem znacznie niższym niż zakup nowego. Mowa tu o kolumnach kierowniczych, wtryskiwaczach, alternatorach, rozrusznikach czy elementach sprzęgła.

Kiedy nie warto kupować części używanych?

Przede wszystkim wtedy, kiedy zależy nam na naszym bezpieczeństwie. Tylko w odniesieniu do elementu fabrycznie nowego możemy mieć pewność, że jest w pełni sprawny a stopień jego zużycia nie jest na tyle wysoki, żeby obawiać się kolejnej awarii w krótkim czasie od dokonania wymiany. Ponadto nawet jeśli fabrycznie nowa część się zepsuje – możemy liczyć na gwarancję i nieodpłatną wymianę wadliwego elementu na nowy, w pełni sprawny.

Przede wszystkim rozsądek

Nie można jednoznacznie potępić stosowania części używanych, ani uznać, że stanowią rozwiązanie lepsze niż nowe elementy. W niektórych przypadkach rzeczywiście część z rynku wtórnego będzie działała lepiej niż nowy zamiennik, więc zdecydowanie warto rozglądać się po rynku. Jeśli jednak mamy auto wysokiej klasy – na pewno nie warto bawić się w półśrodki. Lepiej zamontować nowe artykuły oryginalne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ