Dodatkowe lampy do jazdy dziennej

0
2067
lampy do jazdy dziennej

Działanie dodatkowych lamp przeznaczonych do jazdy dziennej opiera się na technologii LED. Na czym polega ich przewaga nad tradycyjnymi lampami? Przede wszystkim na tym, że w wyniku ich zainstalowania sporo oszczędzimy. Żarówka tradycyjna do wyemitowania światła równie silnego co żarówka LED potrzebuje kilkukrotnie większej mocy. W przypadku świateł samochodowych lampy LED oznaczają zmniejszenie obciążenia alternatora i zużycia paliwa, zauważalne zwłaszcza wtedy, gdy dużo jeździmy po mieście. Dodatkową korzyścią z instalacji takich lamp jest fakt, że po prostu wolniej się zużywają i rzadziej jesteśmy zmuszeni do ich wymiany.

O czym należy pamiętać przed instalacją?

Najważniejsze, żeby nasze dodatkowe oświetlenie spełniało wszelkie normy dopuszczające je do ruchu. W przeciwnym razie możemy otrzymać mandat jeśli policja zatrzyma nas na kontrolę. Po czym poznać, że z naszymi światłami jest wszystko w porządku z punku widzenia przepisów? Po pierwsze dopuszczalne są tylko dwie barwy – żółta i biała. Po drugie – lampy muszą być wyposażone w moduł automatyczny, dzięki któremu zgasną po włączeniu świateł mijania, i samoczynnie zapalą się po ich wyłączeniu. Po trzecie – na kloszu lampy powinniśmy znaleźć symbole „lr” oraz „e”, które oznaczają posiadanie odpowiednich homologacji. Artukuły oświetleniowe które ich nie posiadają mogą kosztować nas utratę dowodu rejestracyjnego i mandat wysokości 500 zł.
Oprócz spełnienia powyższych norm powinniśmy też pamiętać, aby lampy LED odpowiednio zamontować – to również reguluje obowiązujące w Polsce prawo.

Czym różnią się lampy LED z różnych przedziałów cenowych?

W tej kwestii nie będzie niespodzianki – przede wszystkim mocą i żywotnością. Tańsze diody po prostu szybciej się zużywają, bo są wykonane z materiałów niższej jakości. Najtańsze światła do jazdy dziennej LED kosztują mniej więcej tyle samo co budżetowe halogeny, a więc dwadzieścia kilka złotych. Droższe światła będą świeciły jaśniej, ponieważ producenci wyposażają je w odbłyśniki, które znaleźć możemy również w tradycyjnych lampach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ