Formalna strona zakupu auta

0
1712
zakup auta

Czy tego chcemy czy nie, przy zakupie auta czeka nas wiele formalności, których dopełnianie, choć nie należy raczej do zajęć specjalnie pasjonujących, jest absolutnie niezbędne o czym przypominają nam artukuły prawa o ruchu drogowym. O jakiego rodzaju formalnościach mowa?

Sprawy związane z ubezpieczeniem

Przy nabyciu pojazdu zasada jest taka, że jeśli poprzedni właściciel miał wykupione OC, to pozostaje ono przypisane do auta, natomiast nieobowiązkowe Autocasco zostaje rozwiązane automatycznie. Nawet jeśli nie chcemy dodatkowo ubezpieczać samochodu – powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z ubezpieczycielem aby przepisać umowę na siebie, lub rozwiązać ją, jeśli zamierzamy skorzystać z usług innego zakładu. Szybkie działanie w tym zakresie jest ważne ze względu na różnice w posiadanych zniżkach – jeśli poprzedni właściciel miał większe zniżki – będziemy musieli dopłacić różnicę.

Formalności podatkowe

Zakup auta od osoby fizycznej implikuje konieczność zapłaty podatku od wzbogacenia się w ciągu czternastu dni od chwili wejścia w posiadanie pojazdu. Żeby to zrobić będziemy zmuszeni odwiedzić właściwy dla naszego miejsca zamieszkania urząd skarbowy. Wysokość podatku to 2% rynkowej wartości auta. Trzeba tu podkreślić, że chodzi o wartość rynkową, a nie o sumę, na którą opiewa umowa kupna – sprzedaży. Nawet jeśli ta suma została zaniżona, zapłacić będziemy musieli 2% od rzeczywistej wartości maszyny. Jeśli pojawi się rozbieżność odnośnie kwoty podatku pomiędzy nami a urzędnikiem – możemy skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, którego jednak będziemy musieli samodzielnie opłacić.

Przerejestrowanie auta

Kolejnym po urzędzie skarbowym miejscem, jakie będziemy musieli pilnie odwiedzić, jest wydział komunikacji. Będziemy tu mogli dokonać przerejestrowania auta. Nowy dowód rejestracyjny wydaje się na podstawie dokumentów takich jak stary dowód, dowód osobisty, karta pojazdu, oraz starych tablic rejestracyjnych. Urząd powinien wówczas wydać nam nowe tablice oraz ważny przez 30 dni dowód tymczasowy. W międzyczasie powinniśmy odebrać właściwy dowód rejestracyjny o nieregulowanym terminie ważności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ