Odzież robocza to Twoja ochrona – 4 sposoby na wybranie najlepszej odzieży roboczej

0
1235
Odzież robocza

Odzież i obuwie robocze to wyposażenie niezbędne wielu pracownikom. Pozwala to na zachowanie czystości w pracy raz ochrony własnego ciała. Wybierz najlepszą odzież ochronną idealnie współpracującą z Twoim ciałem!

  1. Odzież ochronna do zadań specjalnych
  2. Odzież robocza niejedno ma imię
  3. Czy odzież robocza a ochronna są tym samym rodzajem odzieży?
  4. Cechy dobrej odzieży roboczej

Odzież robocza i ochronna oraz obuwie do warsztatu i nie tylko to nieodzowne elementy niezbędne do pracy w szczególnych warunkach. Ich zadaniem jest ochrona i wsparcie. Dobranie odzieży roboczej może stanowić problem, zatem jak dobrać najlepszą odzieżą ochronną?

Odzież ochronna do zadań specjalnych

Nie da się ukryć, że najważniejszym i nadrzędnym zadaniem odzieży roboczej jest ochrona pracownika wraz z zapewnieniem mu jak najwyższego komfortu pracy. Nie powinna krępować ruchów, czy przeszkadzać przy wykonywaniu zadań. Odzież ochronna musi spełniać określone normy, które szczegółowo wyjaśniono w przepisach i regulaminie BHP. Dzięki temu może ona w pełni zabezpieczyć pracownika przed wszelkimi groźnymi czynnikami, które mogą pojawić się w czasie wykonywanej pracy.

Odzież robocza niejedno ma imię

Jak już wiemy, zadaniem odzieży i obuwia roboczego jest ochrona. Jednak nie do każdego rodzaju pracy możliwe jest użycie tej samej odzieży ochronnej. Dlatego wyróżniamy następujący podział odzieży roboczej:

  • odzież ostrzegawcza,
  • odzież chroniąca przed środkami biologicznymi i chemicznymi,
  • odzież chroniąca przed urazami mechanicznymi,
  • odzież robocza stosowana podczas prac drogowych,
  • odzież chroniąca przed promieniowaniem.

Czy odzież robocza a ochronna są tym samym rodzajem odzieży?

Z pozoru może wydawać się, że odzież robocza i ochronna to równoważne terminy. Jednak w rzeczywistości odzież robocza ma zupełnie inne przeznaczenie niż ochronna. Odzież robocza chroni przed zabrudzeniami czy niektórymi, szkodliwymi substancjami. Odzież ochronna w zależności od rodzaju przeznaczona jest do konkretnych prac wymagających szczególnej ochrony.

Cechy dobrej odzieży roboczej

Dobra odzież robocza powinna zostać wykonana z wytrzymałych materiałów, które dodatkowo zapewniają pełną cyrkulację powietrza. Najlepszym wyborem będzie mieszanka tworzyw sztucznych z bawełną. Drugą niezbędną cechą odzieży roboczej jest komfort jej noszenia, co wpływa na dobrą funkcjonalność niezbędną w pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ