Układ klimatyzacji – krótkie wprowadzenie dla początkujących kierowców

0
877
Układ klimatyzacji

Układ klimatyzacji  to jeden z tych wynalazków, który na dobre zmienił warunki podróżowania samochodem. Obecnie, wielu kierowców nie wyobraża sobie swobodnego podróżowania pojazdami osobowymi bez dostępu do klimatyzacji. Szczególnie dobrze sprawdza się on w czasie podróży na długi dystans oraz w okresie letnim – gdy wysokie temperatury dają się we znaki. Wówczas, dzięki systemowi klimatyzacji, podróż przebiega przyjemniej, a z kabiny samochodu wychodzimy odświeżeni, a nie zlani potem.

Klimatyzacja – dlaczego z niej korzystamy?

Jak wskazują specjaliści od rynku samochodowego – nawet ¾ sprzedawanych samochodów używanych ma w swojej dyspozycji układ klimatyzacji. Pierwszy samochód wyposażonym w ten układ pojawił się już w latach pięćdziesiątych, jednak potrzeba było kilku dekad, by klimatyzacja w pojazdach osobowych się upowszechniła.

Z obecności klimatyzacji płyną różnorodne korzyści. W okresie letnim – używamy jej, by obniżyć temperaturę panującą wewnątrz kabiny. Już w pierwszych chwilach po uruchomieniu klimatyzacji odczuwamy powiew łagodnego chłodu, ratujący nas przed nadmiernym ciepłem. W okresie jesiennym i zimowym używamy klimatyzacji, by odświeżyć powietrze wewnątrz oraz usunąć nadmierną ilość wilgoci (odparować szyby!).

Niestety, ale polscy kierowcy często w okresie zimowym nie używają klimatyzacji w ogóle. To błąd. Nieużywana przez okres kilku tygodniu lub nawet miesięcy może z łatwością paść ofiarą pleśni, grzybów i bakterii. Dlatego, by zapobiec ich powstaniu, należy używać klimatyzacji przez okres całego roku.

System klimatyzacji w starym samochodzie?

Niektórzy kierowcy stają przed koniecznością zamontowania układu klimatyzacji od podstaw w swoim samochodzie. Oczywiście – jest to w wielu sytuacjach jak najbardziej możliwe. Mamy dostęp do zakupu wszystkich potrzebnych elementów, a także gotowych zestawów przeznaczonych do zamontowania. Jest to zadanie dość skomplikowane, dlatego jego wykonanie należy powierzyć profesjonalnemu mechanikowi. Będzie on musiał nie tylko zainstalować wszystkie części i podzespoły, ale również sięgnąć w głąb układu elektrycznego danego pojazdu, by podpiąć doń układ klimatyzacji.

W celu zakupu poszczególnych elementów układu klimatyzacji polecamy sięgnąć do oferty: franceauto.pl, dedykowanej dla wszystkich amatorów mechaniki samochodowej. Znajdziesz w niej nie tylko konkretne urządzenia stosowane w układach klimatyzacji, ale także części stosowane w innych układach, akcesoria samochodowe oraz urządzenia wykorzystywane w tuningu pojazdów osobowych.

Jeśli w twoim samochodzie znajduje się już układ klimatyzacji – nie można zapomnieć o jego regularnym przeglądzie. Powinno się go wykonywać raz na rok, szczególnie – w okresie wiosennym, gdy po zimowej przerwie powracamy do korzystania z klimatyzacji.

Przegląd układu klimatyzacji ma za zadanie zdiagnozować potencjalne usterki mogące w nim wystąpić oraz zabezpieczyć środowisko przed rozwojem szkodliwych drobnoustrojów. W trakcie serwisu sprawdzana jest między innymi szczelność całego układu. Jak dobrze wiemy, przez potencjalne nieszczelności może dojść do ubytku czynnika chłodniczego. Wówczas, układ klimatyzacji przestaje pracować w sposób wydajny, a zużycie energii rośnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ