Przygotuj swój samochód do długiej bezpiecznej podróży

0
1430

Miłośników podróżowania z pewnością nie brakuje, zwłaszcza jeśli można pochwalić się posiadaniem własnego środka transportu. Wówczas odwiedzenie wymarzonych miejsc staje się znacznie przyjemniejsze i łatwiejsze. Nie wystarczy jednak spakowanie walizek i zatankowanie samochodu. Bardzo ważne jest to, aby przed planowanym wyjazdem sprawdzić stan pojazdu i odpowiednio przygotować go do planowanej podróży. Chodzi przecież o bezpieczeństwo i komfort zarówno kierowcy, jak również pasażerów. O czym zatem należy pamiętać, aby zmniejszyć do minimum ryzyko wystąpienia komplikacji?

Planujesz podróż własnym autem? Dobrze mu się przyjrzyj

Spontaniczny pomysł wyjazdu także wymaga poczynienia pewnych przygotowań i to z wyprzedzeniem. Dzięki temu podróżowanie samochodem będzie bardziej komfortowe i bezpieczniejsze. Warto wygospodarować sobie trochę czasu, aby ze spokojem sprawdzić rzeczywisty stan pojazdu, którym zamierza się podróżować. Dzięki temu można bez większego stresu sprawdzić wszystkie niezbędne elementy oraz zatroszczyć się o naprawę i konserwację auta. Konieczne jest sprawdzenie poziomu oleju w silniku i w razie potrzeby uzupełnienie go oraz wymienienie filtru oleju. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu ogumienia, akumulatora, hamulców, zamków, pasów, drzwi i szyb oraz oświetlenia. Kluczową kwestią jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponach, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa oraz sprawdzenie głębokości bieżnika. To samo dotyczy koła zapasowego. Warto także wyposażyć się w podnośnik, klucze i narzędzia w razie wystąpienia konieczności wymiany koła. W bagażniku powinna znaleźć się także w pełni wyposażona apteczka, kamizelka odblaskowa, gaśnica, linka holownicza i trójkąt ostrzegawczy. Na tydzień przed wyjazdem należy sprawdzić filtr powietrza, który w przypadku zatkania się, przyczynia się go zwiększenia zużycia paliwa. Samochód przed zapakowaniem niezbędnego bagażu, musi być wysprzątany, dzięki czemu można uniknąć marnowania paliwa z powodu wożenia ze sobą niepotrzebnych bibelotów oraz zwiększyć komfort jazdy. Tuż przed wyjazdem należy także do pełna zatankować samochód, aby nie zostać niemile zaskoczonym brakiem paliwa i dostępnej stacji benzynowej na danym odcinku trasy.

Jak zabezpieczyć samochód przed nieprzewidzianymi wypadkami?

Decydując się na podroż, z pewnością warto zainwestować w pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, dzięki czemu można liczyć na uzyskanie natychmiastowej pomocy w razie wystąpienia trudnych sytuacji typu awaria pojazdu, wypadek, kradzież auta czy też unieruchomienie go. Zaleca się również w taki sposób rozmieszczać bagaż, aby cięższe przedmioty znajdowały się jak najbliżej podłogi, dzięki czemu nie podniesie się punt ciężkości i samochód będzie stabilniejszy.

Niezależnie od tego jak dobrze kierowca się przygotuje do podróży, zawsze mogą przydarzyć się nieprzewidziane sytuacje, które w mniejszym czy większym stopniu utrudnią wycieczkę. Przebicie się opony w połowie drogi z pewnością jest jednym z czarnych scenariuszy, który niestety trzeba wziąć pod uwagę. Dlatego też przezorny jest ubezpieczony. Okazuje się, że możliwa jest dalsza jazda mimo braku powietrza w opnie. Z pomocą przychodzą opony Run Flat, które zostały wyposażone w specjalną gumową wkładkę i ulepszoną stopkę. Dzięki temu rozwiązaniu można zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas jazdy. W przypadku tego rodzaju opon zostały wzmocnione ściany boczne, stopka jest znacznie trwalsza i dodatkowo można liczyć na dobrą amortyzację, dzięki czemu kierowca nie traci kontroli nad prowadzonym pojazdem. Nie ma więc potrzeby wzywania pomocy czy też samodzielnej wymiany ogumienia, gdyż Run Flat pozwalają spokojnie dojechać z przebitą oponą do pobliskiego warsztatu samochodowego.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ