Wymiana opon samochodowych

0
1884
Wymiana opon samochodowych

Wszyscy kierowcy są zobowiązani do wymiany ogumienia przynajmniej dwa razy do roku. Większość korzysta z usług warsztatów wulkanizacyjnych, które jednak każą sobie za tą usługę płacić. Jeśli więc dysponujemy kompletem opon i nie boimy się odrobinę pobrudzić – możemy spróbować zrobić to samodzielnie. Zadanie to nie należy do specjalnie skomplikowanych, należy jednak pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą nam przeprowadzić wymianę opon prawidłowo.

Trzymaj się procedury

Aby wymienić koło zawsze należy wrzucić pierwszy bieg i zaciągnąć ręczny hamulec. Warto też zabezpieczyć pojazd przez stoczeniem się przy pomocy podłożonego pod koło klina. Podnośnik powinien być stosowany tylko w wyznaczonym miejscu (jeśli nie jest zaznaczone na progu – należy zajrzeć do instrukcji obsługi), aby uniknąć uszkodzenia samochodu. Podczas wymiany warto używać drucianej szczotki do oczyszczania powierzchni i odpowiednich smarów – łatwiej będzie odkręcić koło a ponadto zabieg ten uczyni je bardziej odpornym na korozję. Przy dokręcaniu śrub warto skorzystać z klucza, który umożliwi nam zmierzenie siły docisku – artukuły tego typu powinniśmy dostać w każdym sklepie motoryzacyjnym. Po dokonaniu wymiany bezwarunkowo należy sprawdzić ciśnienie w oponach.

Inne ważne informacje

Wymieniając opony zdecydowanie najlepiej założyć od razu wszystkie cztery – unikniemy w ten sposób problemów wynikających z nierównomiernego rozłożenia ciężaru auta. Jeśli zamierzamy zamontować opony asymetryczne lub kierunkowe – zwróćmy uwagę na to, aby toczyły się we właściwym kierunku. W przeciwnym razie czeka nas szybkie ścieranie się bieżnika i utrata przyczepności. Właściwy kierunek powinien być oznaczony z boku opony. Jeśli zdemontowane ogumienie zamierzamy wykorzystać w kolejnym sezonie – odłóżmy je w zacienione i suche miejsce. Podczas kolejnej wymiany dobrym pomysłem jest zamiana opon tylnych z przednimi – dzięki temu uzyskamy większą równomierność jeśli chodzi o zużywanie się opon, a to oznacza większą stabilność całego pojazdu.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ