Silniki Diesel i benzynowe

0
1958
diesel czy benzyna

Wybór odpowiedniego silnika zależy od naszych potrzeb, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy je jasno określić. Gdy już to zrobimy – warto zapoznać się z kryteriami, których wzięcie pod uwagę pomoże nam dokonać właściwego wyboru.

Benzyna

Chyba pierwszą różnicą, która przemawia zdecydowanie na korzyść jednostki napędowej działającej na benzynę jest niższa cena. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż jest ona nieco złudna – eksploatacja będzie nieco droższa, bo mimo, że paliwo w przypadku obu rodzajów silnika kosztuje mniej więcej tyle samo, to jednak silniki benzynowe spalają je zdecydowanie szybciej. Kolejną niewątpliwą zaletą benzyny jest znacznie mniej złożona konstrukcja jednostki napędowej, co oznacza prostszy (a zatem również tańszy) montaż i serwis. Silniki benzynowe są też dzięki temu nieco mniej podatne na awarie, a także zawierają mniej elementów o dużej delikatności, są więc zazwyczaj bardziej żywotne. Trwałość silnika może być jednak obniżona przez popularny w ostatnim czasie downsizing, który sprawia, że silniki o niewielkiej pojemności są w stanie wygenerować dużą moc. Niestety zwiększenie mocy wywołuje też szybsze zużywanie się jednostki napędowej.

Diesel

Silniki diesla (czyli wysokoprężne) są znacznie droższe od swoich benzynowych odpowiedników, jednak cenę rekompensuje mniejsze spalanie. Jednostki napędowe tego typu rekomendowane są zwłaszcza wtedy, gdy zamierzamy pokonywać naszym autem duże odległości – w przypadku jazdy miejskiej poleca się raczej benzynę. Największy minus silników diesla stanowi złożona konstrukcja oraz używane do jego budowy artukuły o dużej podatności na zużycie i awarie. Dlatego mimo, że diesel zredukuje koszty eksploatacji auta poprzez mniejsze spalanie paliwa, to jednak ze względu na konieczność częstego dokonywania przeglądu i napraw w ostatecznym rozrachunku są one podobne.

De facto nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, czy lepszy będzie diesel czy benzyna. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ