Gwiżdżąca turbina – jak rozwiązać ten problem?

0
866
Gwiżdżąca turbina

Turbosprężarka to bardzo istotny element wyposażenia silników nowoczesnych oraz niektórych starszych pojazdów. Jest ona odpowiedzialna za doładowanie silnika poprzez wykorzystanie gazów spalinowych. Przekłada się to na zwiększenie osiągów pojazdu przy jednoczesnej minimalizacji kosztów eksploatacyjnych. Niestety jest to element eksploatacyjny narażony na różne uszkodzenia i czynniki powodujące zużycie. Jednym z objawów nieprawidłowego działania jest gwizd słyszany w czasie pracy turbosprężarki.

Oczywiście sprawne funkcjonowanie turbiny zależy od wielu istotnych czynników. Ważny jest sposób jazdy i użytkowania pojazdu, a także dbanie o samą turbosprężarkę. Jednym z objawów problemów z tym komponentem jest charakterystyczny gwizd słyszany, gdy silnik pracuje przy zwiększonych obrotach. Jest to objaw, którego nie należy lekceważyć.

Gwiżdżąca turbosprężarka i działania, jakie warto podjąć przy tym problemie

Gwizd słyszany z turbosprężarki przy pracy na wysokich obrotach silnika jest objawem, który niestety może wiązać się z wysokimi kosztami po stronie użytkownika pojazdu. Najczęściej takie charakterystyczne gwizdanie jest spowodowane uszkodzeniem wirnika albo koła kompresji. Rozwiązań takiej sytuacji jest kilka:

  • Całkowita wymiana turbosprężarki na nową. Wiąże się to jednak z ogromnymi kosztami, szczególnie w przypadku nowoczesnych pojazdów.
  • Wymiana turbosprężarki na tańszy zamiennik albo element używany. W tym przypadku cena jest niższa, ale nie mamy pewności co do jakość i trwałości komponentu, więc istnieje duże ryzyko ponownego wystąpienia awarii.
  • Regeneracja turbosprężarki. Na rynku działa wiele firm specjalizujących się w demontażu, czyszczeniu, naprawie i wymianie pojedynczych elementów turbin. Często regeneracja turbosprężarek jest sposobem na przywrócenie pełnej sprawności turbosprężarki bez konieczności kosztownej wymiany na nową.

Oczywiście gwizd słyszany po regeneracji turbosprężarki oznacza, że urządzenie nie nadaje się do naprawy albo proces regeneracji został przeprowadzony nieprawidłowo. Dobrze jest więc szukać renomowanych i sprawdzonych firm specjalizujących się w takich działaniach. Warto przejrzeć informacje i opinie dostępne w Internecie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli jak uniknąć problemów z turbosprężarką?

Istotny wpływ na stan turbiny ma oczywiście eksploatacja pojazdu. Przede wszystkim po uruchomieniu silnika należy na początku delikatnie używać pedału gazu. Dopiero po optymalnym rozgrzaniu oleju możliwa jest bardziej agresywna jazda. Jest to spowodowane niską dokładnością oraz jakością smarowania elementów silnika (w tym również turbosprężarek), jeśli olej samochodowy jest po prostu zimny. Zwiększa się w ten sposób ryzyko tarcia i poważnego uszkodzenia turbiny.

Przy zakończeniu jazdy warto odczekać od 30 do 60 sekund przed wyłączeniem silnika. Jest to istotne ze względu na możliwość jego schłodzenia. Kwestią absolutnie istotną w przypadku turbosprężarek jest również dbanie o regularne wymienianie oleju na płyn eksploatacyjny odpowiedniego typu i jakości. Oczywiście wymiany takiej należy dokonywać razem z filtrem oleju.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ