Łożyska toczne dla początkujących — sprawdź najważniejsze fakty

0
770
Łożyska toczne

Nie trzeba interesować się światem techniki, żeby natknąć się na łożyska. Ich zastosowanie jest tak powszechne, że właściwie nie można nie wiedzieć o ich istnieniu. Jednym z najważniejszych i najczęściej spotykanych rodzajów łożysk mechanicznych są łożyska toczne. Dowiedz się więcej o ich budowie, rodzajach i zastosowaniu, co z pewnością ułatwi Ci znalezienie odpowiednich części.

Czym jest łożysko toczne?

Łożyska toczne są zbudowane z dwóch pierścieni (wewnętrznego i zewnętrznego), pomiędzy którymi znajdują się elementy toczne. Ich budowa jest zatem dość prosta, co z pewnością można uznać za zaletę. Warto wiedzieć, że elementy toczne stykają się z bieżniami pierścieni, czyli powierzchniami łożyska, po których przemieszczają się właśnie elementy toczne. Umożliwia to pierścieniom obracanie się względem siebie.

Ponadto łożyska toczne sklep firmy Rombor może mieć w wersji, w której pojawiają się również specjalne koszyki. Dzięki nim elementy toczne mogą utrzymywać się w stałym od siebie oddaleniu. Często można spotkać się również z uszczelnieniami, których obecność ma chronić m.in. przed zabrudzeniami. Łożyska toczne są montowane w celu zmniejszenia tarcia tocznego między wałem i oprawą, co chroni przed szybkim zużyciem się tych dwóch części.

Rodzaje łożysk tocznych

Łożyska toczne można podzielić według kilku kryteriów. Przykładowo można zdecydować się na klasyfikację według kształtu elementów tocznych. W sklepie online firmy Rombor są dostępne łożyska kulkowe, walcowe, stożkowe, baryłkowe i igiełkowe. Z kolei ze względu na typ obciążeń przenoszonych przez łożysko można wyróżnić modele poprzeczne, wzdłużne i skośne. Te ostatnie poradzą sobie zarówno z obciążeniami poprzecznymi, jak i wzdłużnymi.

Ponadto istotne są możliwości wychylenia się pierścienia zewnętrznego, dlatego stosuje się też podział na łożyska toczne zwykłe i wahliwe. Z kolei, jeśli weźmie się pod uwagę liczbę rzędów elementów tocznych, to można mówić o łożyskach jednorzędowych, dwurzędowych i wielorzędowych. Należy pamiętać, że poszczególne rodzaje łożysk często dzielą się na kolejne podkategorie, co wbrew pozorom ułatwia znalezienie odpowiednich części.

Zastosowanie łożysk tocznych

Ten typ łożysk jest obecny właściwie w każdej branży. Jednym z najważniejszych przykładów zastosowań jest oczywiście przemysł motoryzacyjny. Poszczególne rodzaje łożysk tocznych można znaleźć m.in. w skrzyniach biegów, silnikach czy też układach napędowych. Ponadto stosuje się je właściwie w każdej maszynie, sprzęcie AGD i wielu mechanizmach.

Z łożyskami tocznymi można spotkać się np. w rowerach, kołach deskorolek, napędach zegarków, fidget spinnerach, wiatrakach czy też wentylatorach komputerowych. Są też ważnym elementem kół w krzesłach obrotowych i mobilnych szafkach. W przemyśle spożywczym takie części są z kolei wykorzystywane w maszynach do butelkowania napojów. Łożyska toczne stosuje się ponadto w turbinach wiatrowych czy też sprzęcie do produkcji papieru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ