Jak bezpiecznie wypożyczyć auto?

0
2188
Jak bezpiecznie wypożyczyć auto?

Wybierając się na weekendowy czy wakacyjny wyjazd po Polsce lub za granicę, możemy skorzystać z usług wypożyczalni aut. To wygodny sposób podróżowania, który pozwala bardzo elastycznie planować trasę. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, gdy korzystamy z wypożyczalni samochodów.

Chcąc skorzystać z wypożyczonego auta, najpierw powinniśmy poszukać najkorzystniejszej oferty. W tym celu warto porównać kilka propozycji różnych firm. Należy wiedzieć, że takie oferty mogą różnić się między sobą nie tylko ceną, ale także warunkami wynajmu samochodu – tłumaczy auto wypożyczalnia Konrys z Białegostoku.

Większość firm wypożyczających auta oferuje krótkoterminowy wynajem pojazdu, który trwa od jednej doby do miesiąca. To w zupełności wystarczy na wakacyjny lub weekendowy wyjazd.

Kiedy można wypożyczyć samochód?

Wynajmując samochód, powinniśmy najczęściej spełnić trzy podstawowe warunki: musimy ukończyć 21 lat, posiadać ważne prawo jazdy od co najmniej roku, a także okazać dowód osobisty lub paszport. Niektóre wypożyczalnie samochodów nakładają opłatę za wynajem w przypadku tzw. młodych kierowców. Większość firm wynajmujących samochody wymaga od klientów posiadania karty kredytowej. Za jej pomocą wypożyczalnia zabezpiecza środki pieniężne na czas najmu pojazdu. Taka kaucja jest zależna od wartości pojazdu i może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Środki te zostają odblokowywane po oddaniu samochodu do wypożyczalni w nienaruszonym stanie.

Wysokość opłat za wypożyczenie samochodu zależy od klasy auta, a także od czasu wynajmu. Im dłuższy okres wypożyczenia, tym mniejszy koszt w przeliczeniu na jeden dzień najmu.

Na co zwrócić uwagę, wynajmując pojazd

Korzystając z wypożyczalni samochodów, należy zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty związane z przekroczeniem dziennego limitu kilometrów. Większość firm korzysta z dobowego limitu i może on wynosić od 100 do 300 kilometrów. Po przekroczeniu dobowego ograniczenia jest naliczana opłata za każdy dodatkowy kilometr. Przed wypożyczeniem samochodu warto sprawdzić, czy w cenę wynajmu jest wliczone ubezpieczenie samochodu. Najczęściej w dziennej stawce firmy uwzględniają obowiązkową polisę OC, natomiast ubezpieczenie AC można wykupić za dodatkową opłatą. Przed podpisaniem umowy wynajmu, warto także dowiedzieć się, czy pożyczony pojazd może prowadzić tylko osoba wypożyczająca, czy też inny kierowca. Niektóre wypożyczalnie wymagają, żeby wynajęte auto prowadziła wyłącznie osoba podpisująca umowę wynajmu.

Odbierając samochód z wypożyczalni, warto zwrócić uwagę na jego stan techniczny, a szczególnie na karoserię, opony i płyny eksploatacyjne. Warto także zweryfikować stan licznika – powinien być zgodny z danymi zapisanymi w umowie wynajmu. Taki przegląd jest bardzo ważny, ponieważ wypożyczalnie wymagają, by samochód został zwrócony w takim samym stanie, w jakim został wynajęty.

Skrupulatne sprawdzenie samochodu przed wynajmem oraz zapoznanie się z góry ze wszystkimi obowiązkowymi opłatami pozwoli uniknąć problemów i umożliwi skupienie się tylko na przyjemności podróżowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ