Jakie dokumenty musisz przygotować, żeby wziąć auto w leasing?

0
2874
Jakie dokumenty musisz przygotować, żeby wziąć auto w leasing?

Wzięcie auta w leasing nie jest skomplikowane, a ilość formalności, które musimy załatwić, zanim usiądziemy za kierownicą, jest znacznie mniejsza niż w przypadku kredytu.

Leasingodawca nie będzie wymagał od nas zaświadczenia o dochodach, tak jak ma to miejsce przy kredycie. Wynika to z faktu, że w umowie leasingowej zabezpieczeniem będzie sam przedmiot umowy – jeśli nie dopełnimy zobowiązań, wówczas po prostu stracimy auto. Nie oznacza to jednak, że zawarcie umowy leasingu jest całkowicie pozbawione formalności.

Wniosek leasingowy

Pierwszym i najważniejszym dokumentem, którego wymagać będzie każdy leasingodawca, jest formularz wniosku leasingowego. Zakres tego wniosku oraz dane, jakie będzie trzeba w nim podać, różnią się w zależności od firmy, z której usług zamierzamy skorzystać. Istnieje kilka punktów wspólnych. Każdy wniosek leasingowy musi zawierać podstawowe dane strony zawierającej umowę, takie jak imię i nazwisko, lub nazwa firmy, a także NIP, regon, EDG lub KRS. Zazwyczaj we wniosku podaje się też adres zameldowania lub siedziby leasingobiorcy i dane do kontaktu: telefon, e-mail, etc. Wniosek leasingowy pozwala leasingodawcy szybko i sprawnie sporządzić umowę leasingu przy zastosowaniu szablonu wykorzystującego dane na formularzu. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku wiodących firm leasingowych, które zawierają tysiące umów każdego miesiąca. Dane na wniosku leasingowym są zazwyczaj ograniczone do niezbędnego minimum.

Leasing samochodu – dowiedz się więcej.

Dwa dokumenty tożsamości

Oprócz podpisania wniosku, osoba zawierająca umowę w imieniu swoim lub firmy, którą reprezentuje, musi potwierdzić swoją tożsamość. W tym celu powinna okazać swój dowód osobisty oraz dodatkowy dokument tożsamości, taki jak paszport, prawo jazdy lub legitymacja studencka. Dokumenty są zazwyczaj skanowane lub kserowane, a kopie umieszczane w archiwum leasingodawcy.

Dokumenty potrzebne do umowy leasingu na nowy pojazd

W przypadku zawierania umowy leasingu na nowy pojazd, nie potrzebujemy niczego oprócz wniosku leasingowego i dokumentów tożsamości.

Dokumenty potrzebne do umowy leasingu na pojazd używany

Z bardziej złożoną sytuacją mamy do czynienia w przypadku leasingu na pojazd używany. Tutaj, oprócz wymienionych wyżej dokumentów, leasingodawca może jeszcze zażądać wyceny auta, sporządzonej przez niezależnego rzeczoznawcę. Niektórzy leasingodawcy zatrudniają własnych rzeczoznawców. W takich sytuacjach dostarczenie wyceny nie będzie potrzebne, jednak właściciel samochodu przed zawarciem transakcji będzie musiał udostępnić go do oględzin.

Nie zawsze dokumenty trzeba dostarczać osobiście – wielu leasingodawców wymaga tylko dostarczenia kopii przez e-mail, ewentualnie prosząc o urzędowe poświadczenie za zgodność z oryginałem. Podpisanie umowy leasingowej zazwyczaj odbywa się szybko i nie wymaga gromadzenia dużej ilości dokumentów.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ