Jak wybrać dobre klocki hamulcowe?

0
564
Jak wybrać dobre klocki hamulcowe

Dobrze dobrane klocki hamulcowe to bezpieczna podróż. Warunkują ją krótszy czas hamowania, wyższa skuteczność oraz mniejsza podatność na uszkodzenia. Jakie parametry klocków mają wpływ na te kwestie? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Klocki hamulcowe – specyfika działania

Klocki hamulcowe są jednym z kilku głównych elementów układu hamowania w samochodzie. Za wprawianie ich w ruch odpowiada system hydrauliczny, regulowany przez pedał hamulca.

Gdy naciskamy stopą pedał, ciecz w systemie przemieszcza się. Konstrukcja mechanizmu powoduje wtedy dociśnięcie klocków hamulcowych do tarcz. Te połączone są z obracającymi się kołami. Gdy klocki hamulcowe wywierają nacisk na tarcze, obroty kół zwalniają, a energia kinetyczna zamieniana jest w cieplną (przez tarcie).

Jakie parametry klocków hamulcowych wziąć pod uwagę?

Gdy znamy już podstawowe zasady działania układu hamulcowego, łatwo zauważyć ograniczenia, jakie są z nim związane. Pierwszym, a zarazem największym z nich, jest tarcie. Zarówno tarcze hamulcowe, jak i klocki, w trakcie pracy wycierają się. O ile w przypadku tych pierwszych proces przebiega dość wolno, o tyle klocki hamulcowe zużywają się bardzo szybko.

Na jakie klocki hamulcowe postawić?

  • Odporne na ścieranie
  • Niepodatne na działanie skrajnych temperatur (zarówno wysokich, jak i niskich)
  • Wytrzymałe względem destruktywnych czynników zewnętrznych (woda, kurz, wiatr, zanieczyszczenia)

Mając na względzie powyższe – zwracajmy uwagę przede wszystkim na materiał, z którego wykonane są klocki. To on bowiem warunkuje dosłownie wszystkie z wymienionych kwestii.

Co jeszcze ma wpływ na jakość klocków hamulcowych – producent, materiały, cena

Klocki czy tarcze hamulcowe – producent ma ogromne znaczenie. Nie bez powodu konkretne marki zyskały na rynku większą popularność niż inne. Właśnie dlatego lepiej zaopatrywać się u sprawdzonych producentów części samochodowych. Upewnijmy się też, że wybrany komponent będzie kompatybilny z naszym modelem i wersją samochodu.

W przeciwnym razie może to doprowadzić do wielu komplikacji na tle użytkowym. Tych zaś raczej każdy wolałby uniknąć. Takie awarie to tylko strata czasu, pieniędzy i nerwów.

Wybór klocków hamulcowych – podsumowanie

Jest wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu klocków hamulcowych. Wszystkie można jednak zawrzeć w jednej, głównej wytycznej: klocki muszą spełniać wymagania, które stawia im specyfika ich pracy. Oznacza to odporność na kontakt z wysoką i niską temperaturą, wytrzymałość cierna i brak problemów przy dużej ekspozycji na czynniki destruktywne.

Klocki hamulcowe Breck to gwarancja bezpiecznej jazdy.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ