Poradnik samochodowy – sonda lambda i katalizator

0
942
sonda lambda i katalizator

Awaria sondy lambda może przełożyć się na nagły wzrost zużycia paliwa. Dodatkowym problemem, który występuje w takich przypadkach, jest ryzyko uszkodzenia katalizatora. Warto więc zawczasu upewnić się, że sonda lambda działa prawidłowo, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków na naprawy.

  1. Do czego służy samochodowy pompowtryskiwacz?

  2. Zastosowanie sondy lambda

  3. Po co w samochodzie jest katalizator?

Wielu kierowców nie interesuje się tym, za co odpowiada katalizator lub pompowtryskiwacze, przez co narażają swoje pojazdy na awarie. Jeżeli chcesz uniknąć takich problemów, poniżej znajdziesz przydatne informacje na temat wspomnianych części oraz sondy lambda.

Do czego służy samochodowy pompowtryskiwacz?

Pompowtryskiwacze odpowiadają za hydrauliczny wtrysk paliwa. Tego typu części motoryzacyjne można opisać jako połączenie sekcji tłoczącej pompy paliwowej ze wtryskiwaczem. Chociaż od kilku lat producenci samochodów przymierzają się do obniżenia ilości pojazdów korzystających z silników, które wymagają pompowtryskiwaczy, to wciąż są niezbędnym elementem układu paliwowego w silnikach wysokoprężnych. Nawet niewielka usterka w pompowtryskiwaczu może sprawić, że silnik będzie pracował w nieprawidłowy sposób. Na szczęście, jeżeli chcesz zadbać o pompowtryskiwacze, to wystarczy jedynie pilnować, aby olej samochodowy był regularnie wymieniany. Każdy mechanik, który zna się na pompowtryskiwaczach radzi, aby wymieniać je regularnie co kilkanaście tysięcy kilometrów. Pozwoli to uniknąć problemów z silnikiem. Kolejną rzeczą, która wpływa na zużycie pompowtryskiwaczy, jest jakość paliwa. Tankując najtańsze paliwo na niesprawdzonych stacjach, można doprowadzić do ich uszkodzenia. Jeżeli trzeba będzie wymienić pompowtryskiwacze w samochodzie, możesz kupić zestawy kilku elementów lub zamówić je na sztuki. Jednym z popularnych producentów tych elementów jest firma Bosch, która gwarantuje świetną jakość w przystępnej cenie.

Zastosowanie sondy lambda

Sonda lambda pozwala zmniejszyć ilość spalin. Nic więc dziwnego, że producenci tak chętnie stosują ją w samochodach. Jest to po prostu niewielki czujnik, który kontroluje ilość tlenu w spalinach. Dzięki temu można odpowiednio dobrać mieszankę paliwa oraz powietrza. Jak widać, warto korzystać ze sprawnej sondy lambda nie tylko dlatego, że dzięki temu auto emituje mniej spalin, ale również dla swojej wygody. Nierówna praca silnika i wysokie zużycie paliwa narażają kierowcę na problemy oraz większe koszty związane z eksploatacją pojazdu. W takim przypadku najlepiej zajrzyj do kategorii sonda lambda i wybierz model odpowiedni do swojego auta. Warto dokładnie sprawdzić, czy kupowana część jest nowa oraz do jakich pojazdów będzie pasowała, aby wyeliminować ryzyko nietrafionego zakupu. W celu zamontowania sondy lambda najlepiej udać się do mechanika.

Po co w samochodzie jest katalizator?

Kolejnym elementem samochodu, który pozwala zmniejszyć ilość szkodliwych związków w spalinach wydostających się z auta, jest katalizator. Łatwo więc można się domyślić, że wycinanie katalizatorów, na co decydują się niektórzy kierowcy, nie powinno mieć miejsca. Warto pamiętać, że nawet jeżeli ten element występujący w samochodach z silnikami benzynowymi zostanie uszkodzony, to możesz go zamówić na stronie oferującej katalizatory. Wbrew pozorom ten element może zostać łatwo uszkodzony, co przekłada się na problemy w postaci utraty dynamiki pojazdu oraz spadku mocy. W razie wątpliwości dobrze jest sprawdzić stan katalizatora w pobliskim warsztacie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ