Niezbędnik kierowcy ciężarówki

0
5300
Niezbędnik kierowcy ciężarówki

Kierowcy samochodu ciężarowego spędzają wiele godzin za kółkiem, a kabina ciężarówki jest dla nich nie tylko miejscem pracy, ale staje się niejako drugim domem. To w niej można odpocząć przed dalszą podróżą i dlatego warto ją odpowiednio wyposażyć, aby nie nudzić się podczas jazdy oraz przyjemnie i bezpiecznie prowadzić pojazd.

1.         Prosto do celu, czyli dobrej jakości mapy

Prawdopodobnie większość kierowców korzysta z nawigacji samochodowej, która jest naprawdę wielkim udogodnieniem w podróży. Przed wyruszeniem w trasę na pewno trzeba pamiętać o aktualizacji aplikacji z mapami i dokładnym wyznaczeniu trasy z uwzględnieniem ewentualnych ograniczeń w tonażu. Nowoczesne systemy nawigacyjne umożliwiają stałe monitorowanie trasy i przedstawiają komunikaty drogowe czy zużycie paliwa. To również zwiększenie komfortu jazdy, gdyż od razu widać najbliższy zjazd z autostrady, stacje benzynowe, parkingi czy też motele.

Doświadczeni kierowcy zalecają dodatkowo zabranie tradycyjnych map, które mogą służyć jako pomoc w razie jakichkolwiek problemów ze znalezieniem miejsca docelowego albo awarii nawigacji.

2.         Stop głodowi, czyli sztuka przygotowania posiłku

Trudno skupić się na prowadzeniu samochodu, kiedy ściska głód i chce się pić, więc wyposażenie ciężarówki powinno zawierać akcesoria do przechowywania i przygotowania posiłku. W końcu nie zawsze jest możliwość i ochota na żywienie się w przydrożnych barach lub na stacji benzynowej, zwłaszcza poza granicami naszego kraju. Przydatna będzie lodówka samochodowa z wpięciem do gniazda 12 V, aby produkty nie uległy szybkiemu zepsuciu. W lodówce można przechowywać ulubiony nabiał lub mięso, a nawet niektóre owoce.

Warto też pomyśleć o kuchence turystycznej, dzięki której można zjeść coś na ciepło oraz trochę sobie urozmaicić menu. Wyjątkowo praktyczne okazują się modele na kartusze z gazem. Nie zajmują dużo miejsca, a są dość wydajne. Jeżeli kabina ciężarówki jest naprawdę obszerna, to można również wykorzystać kuchenkę połączoną z butlą gazową za pomocą węża gumowego. Do szybkiego i bezproblemowego przyszykowania posiłku konieczne są także inne akcesoria, a przede wszystkim garnek, mała patelnia, deska i ostry nóż do krojenia, jakiś talerz, otwieracz do puszek i sztućce. Dobrze mieć na wyposażeniu kabiny ręczniki papierowe czy też nawilżane chusteczki. Nie można zapominać o wodzie.

W okresie zimowym warto mieć w kabinie kubek termiczny, dzięki czemu nawet przez kilka godzin można cieszyć się gorącym napojem i nie trzeba ciągle go parzyć albo zatrzymywać się na stacji benzynowej, żeby kupić kawę bądź herbatę. Kubek musi być oczywiście bardzo szczelny. Chyba nikt nie chciałby mieć wrzątku na nogach w razie gwałtownego hamowania.

3.         Miło podczas postoju, czyli przyzwoity laptop

Każdy kierowca potrzebuje odrobiny relaksu, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości laptop, aby w czasie długich postojów obejrzeć ciekawy film albo pograć w jakąś grę komputerową. Na pewno tak będzie bardziej komfortowo w porównaniu z telefonem. Trzeba pamiętać o ładowarce do obu przedmiotów. Warto też zabrać w podróż powerbank, w końcu nie zawsze znajdzie się dostęp do gniazdka elektrycznego.

4.         Czysto w kabinie, czyli akcesoria pozwalające utrzymać porządek

Nowe ciężarówki Iveco nie zaprezentują się dobrze, kiedy w całej kabinie będą leżeć luzem dokumenty przewozowe i dokumenty kierowcy. Łatwo je w ten sposób przypadkowo zniszczyć, więc każdy porządny kierowca samochodu ciężarowego powinien zadbać o odpowiednie teczki, aby zabezpieczyć wszystkie dokumenty. To zarazem ułatwi ich szukanie w razie potrzeby.

Podczas długiej jazdy łatwo też coś rozsypać, pojawiają się okruszki i inne śmieci. W brudzie ciężko się oddycha i wyraźnie spada komfort jazdy, dlatego każda kabina ciężarówki powinna zawierać mały odkurzacz samochodowy, który nie zajmie wiele miejsca, a umożliwi szybkie sprzątnięcie zanieczyszczeń. Mogą się również przydać zamykane worki foliowe na różne odpady.

5.         Wygodnie i komfortowo, czyli różne niezbędne akcesoria

Z pewnością należy dobrze przemyśleć wyposażenie ciężarówki, aby być przygotowanym praktycznie na każde zdarzenie. Lepiej nie zapominać o okularach przeciwsłonecznych, a w zimie o skrobaczce do szyb. Przy wyjeździe za granicę trzeba pamiętać o apteczce, która jest wymaganym elementem w wielu krajach europejskich, podobnie jak kamizelka odblaskowa. Mogą się również przydać rękawice ochronne.

Po więcej informacji zapraszamy do dealera i serwisu samochodów ciężarowych Iveco CTC – https://ctc.iveco.pl/

[Głosów:18    Średnia:2.2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ