Oleje samochodowe – jak dobrać olej silnikowy?

0
1768

Wybór oleju silnikowego do samochodu powinien być podyktowany wymogami producenta. Każdy silnik ma bowiem inne wymagania. Jedne firmy swoją uwagę kierują na ochronie przed zużyciem jednostki napędowej, inne rekomendują oleje o niskich lepkościach, oszczędzające paliwo. Niektórzy producenci stawiają z kolei na ochronę skomplikowanych układów katalitycznych.

Oleje samochodowe – specyfikacje jakościowe producentów

Normy jakościowe informują o możliwościach wykorzystania oleju w konkretnym modelu silnika. Ze względu na turbodoładowanie nowoczesne jednostki są bardziej obciążone i charakteryzują się wyższym ciśnieniem w trakcie pracy.

Na wybór rodzaju oleju niskopopiołowego wpływ mają również normy dotyczące emisji spalin, w związku z którymi producenci decydują się na stosowanie układów zmniejszających emisję, np. filtrów cząstek stałych. Z kolei innym parametrem jest długość przebiegu samochodu pomiędzy kolejnymi wymianami oleju, który ciągle się wydłuża. Przez rosnące wymagania stosuje się oleje które zużywają się wolniej, a jednocześnie zapewniają płynną pracę silnika.

Oleje samochodowe – lepkość oleju zapewnia pracę silnika bez tarcia

Najwyższej jakości oleje zapewniają odpowiednią pracę silnika i możliwość jego rozruchu nawet w bardzo ujemnej, a także przy bardzo wysokiej temperaturze. Zaniedbanie doboru odpowiedniej lepkości oleju może prowadzić do zatarcia silnika. Im jest ona mniejsza, tym mniejsze są opory oleju i silnika podczas pracy.

Oleje silnikowe o niskiej lepkości sprawdzają się przy niskich temperaturach, natomiast te o dużej lepkości zapewniają ochronę silnika przy skrajnie wysokich temperaturach. Są także oleje o średnim poziomie lepkości.

Oleje samochodowe – czy wymieniać olej silnikowy na zimę i na wiosnę?

Zabieg wymiany oleju według pór roku nie jest konieczny, gdyż większość producentów oferuje uniwersalne oleje, które sprawdzą się w każdych warunkach. Lepkości nisko i wysokotemperaturowe są dobierane tak by silnik samochodu był chroniony zarówno w czasie silnych mrozów, jak i upałów.

Do nowych samochodów rekomendowane są oleje syntetyczne, które najlepiej przystosowane są do amplitudy temperatur. Niektóre z nich mają temperaturę płynięcia nawet minus 60 stopni, co w czasie srogich zim pozwala odpowiednio chronić silnik i ułatwia jego rozruch.

Oleje motocyklowe kupisz na Czarnepaliwo.pl

[Głosów:2    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ