Oświetlenie samochodowe a bezpieczeństwo jazdy

0
2311
Oświetlenie samochodowe a bezpieczeństwo jazdy

Oświetlenie to jeden z kilku układów w samochodzie mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Obok sprawnych żarówek trzeba wymienić także układ hamulcowy, kierowniczy, poduszki powietrzne, lusterka oraz pasy bezpieczeństwa. Jednak czy każdy z nas, kierowców, wie, jakie parametry i właściwości oświetlenia są decydujące, jeśli chodzi o bezpieczne i komfortowe poruszanie się po drodze? Nie chodzi tylko o to, aby światła w samochodzie były sprawnie działające i dobrze ustawione. To, oczywiście, podstawa, ale poza nią trzeba zwrócić także uwagę na inne aspekty oświetlenia.

Parametry kontra nasze przyzwyczajenie

Wymieniając żarówki, może warto zastanowić się nad tym, czy te, których używaliśmy do tej pory, były faktycznie takie dobre. To nic, że właściwie oświetlały nam drogę i po prostu świeciły. A może mogliśmy widzieć więcej? Może nasze oczy szybko się męczyły podczas dłuższej jazdy w porze nocnej? A skąd mamy pewność, że nie oślepialiśmy innych użytkowników ruchu? Warto zweryfikować wcześniejszy zakup żarówek, a wymiana na nowe oświetlenie jest ku temu dobrym powodem. Wybierzmy żarówki z odpowiednimi parametrami, a więc większą ilością emitowanego światła, z dłuższym jego zasięgiem lub o bielszej barwie. Dzięki temu, zwłaszcza w czasie nocnej podróży, będziemy w stanie zauważyć szybciej i z dalszej odległości przeszkodę na drodze – pieszego, rowerzystę, znak drogowy, pasy na jezdni czy dziką zwierzynę – i tym samym łatwiej i w krótszym czasie podjąć właściwą reakcję. Jasne, białe światło żarówek, zbliżone do światła dziennego nie męczy wzroku kierowcy, wpływa zatem nie tylko na bezpieczną, ale i komfortową jazdę. Co więcej, decyduje również o odpowiednim kontraście oświetlenia, czyli o parametrze odpowiedzialnym za efektywne spostrzeganie obiektów i ich prawidłowe wyróżnianie z otoczenia.

Nie oślepiaj

Światła oślepiające innych użytkowników drogi to światła źle ustawione. Dlatego tak ważne jest skontrolowanie ustawienia reflektorów po każdej wymianie oświetlenia, ale nie tylko wtedy. Trzeba to zrobić także po każdej kolizji drogowej, przed porą jesienno-zimową oraz regularnie po przejechaniu kolejnych kilku tysięcy kilometrów. Regulację świateł można przeprowadzić samodzielnie, ale tylko wtedy, gdy zlecimy to stacji diagnostycznej lub profesjonalnemu serwisowi, mamy pewność, że reflektory będą prawidłowo ustawione.

Homologacja

Kupowanie tanich, podrabianych żarówek bez homologacji to pewny mandat i gwarancja tego, że zostanie nam odebrany dowód rejestracyjny pojazdu. Brak homologacji oznacza bowiem, że produkt nie został dopuszczony do użytku i tym samym zagraża bezpieczeństwu na drodze. Dlatego zawsze warto kupować markowe, oryginalne oświetlenie samochodowe u sprawdzonych i pewnych sprzedawców. Żarówki bez obowiązkowej homologacji i ważnych atestów kuszą klientów niespotykaną jak dotąd ilością emitowanego światła. A trzeba pamiętać o tym, że ilość ta jest prawnie ustalona i nie można jej przekraczać. Zresztą, nawet pomimo rzekomego niezwykłego oświetlenia jezdni, żarówki te charakteryzują się nieprawidłowymi parametrami świetlnymi. Przekłada się to na niewystarczające oświetlanie najbardziej wymagających ku temu miejsc, czyli punktów 50 m i 75 m z prawej strony pobocza oraz 50 m przed pojazdem. W takim razie gdzie światło z podrabianych żarówek zostanie skierowane? Tuż przed maskę samochodu, powodując ograniczenie pola widzenia kierowcy i szybkie zmęczenie jego oczu, oraz na oczy pozostałych użytkowników drogi, stając się przyczyną niebezpiecznego ich oślepienia.

Jako dostawca oryginalnego i markowego oświetlenia za swój priorytet stawiamy sobie uświadamianie kierowcom, jak ważnym czynnikiem dla bezpiecznej jazdy są sprawne, właściwie działające żarówki o odpowiednich parametrach. Na nocar.pl możecie Państwo zapoznać się z ofertą czołowych producentów oświetlenia samochodowego – Osram, Philips, Tungsram, Narva czy General Electric. Asortyment naszego sklepu obejmuje także inne akcesoria samochodowe, m.in.: oleje silnikowe Castrol, Elf i Liqui Moly czy wycieraczki samochodowe Bosch. Więcej informacji na poruszany w artykule temat można znaleźć na naszym blogu, we wpisie „Dlaczego warto kupować markowe żarówki?”

Źródło zdjęć: pexels.com

Materiał promocyjny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ