Ubezpieczenie szyb – czy się opłaca?

0
2401
Ubezpieczenie szyb - czy się opłaca?

Pęknięta czy zbita szyba w samochodzie to spory problem, który może przytrafić się każdemu kierowcy. Przepisy stanowią, że nie wolno jeździć z uszkodzoną szybą, ponieważ jest to zagrożeniem dla ruchu drogowego. Czy opłaca się zatem wykupić stosowne ubezpieczenie?

Uszkodzona szyba – duże problemy

Jazda z uszkodzoną szybą może być przyczyną wypadku lub kolizji drogowej – z tego właśnie względu jest zabroniona. Kierowcy, który nie dostosuje się do tego zakazu, grożą konsekwencje w postaci mandatu, punktów karnych oraz zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Co więcej, jeśli przednia szyba jest uszkodzona, samochód „nie zaliczy” okresowego badania technicznego.

Naprawa lub wymiana uszkodzonej szyby nie jest tania – w pierwszym przypadku jest to wydatek rzędu ok. 200-250 zł, w drugim zaś wynosi średnio od 500 do 700 zł. Ostateczny koszt jest uzależniony od modelu auta i typu szyby, np. w Fordach Mondeo wyprodukowanych po 2007 r. nowa czołowa szyba kosztuje ok. 800 zł. Decyzję o wymianie lub naprawie szyby podejmuje mechanik samochodowy – jest to zdeterminowane rodzajem uszkodzeń. W porównaniu z powyższymi cenami roczny koszt ubezpieczenia szyb nie wydaje się wysoki – przeciętnie jest to ok. 100 zł.

Ubezpieczenie w pakiecie lub indywidualnie

Ubezpieczenie szyb jest zwykle dostępne w ramach ubezpieczenia AC. W znalezieniu odpowiedniej oferty pomocne są serwisy takie jak np. https://ubezpieczamy-auto.pl/ umożliwiające porównanie ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W rachubę wchodzą dwa warianty ubezpieczenia szyb:

  1. W pakiecie AC – jest to rozwiązanie o tyle dobre, że u większości ubezpieczycieli kierowca może liczyć na szerszy zakres usług. Korzystają z niego głównie kierowcy zainteresowani kompleksową ochroną samochodu. Przy zawieraniu umowy z ubezpieczycielem trzeba jednak zwrócić uwagę na pewną rzecz – otóż naprawa lub wymiana szyby może wpłynąć na utratę zniżek w następnym roku.

  2. Indywidualne ubezpieczenie – jest to alternatywa dla pełnego AC. Tego typu autocasco na ubezpieczamy-auto jest zalecane, gdy:

    • chcemy ubezpieczyć szyby w starszym, o niższej wartości samochodzie, którego wiek uniemożliwia nam wykupienie pełnej polisy AC,

    • w naszej polisie AC nie ma zapisu o ubezpieczeniu szyb,

    • zamiast pełnego AC mamy mini autocasco,

    • posiadamy jedynie obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Materiał promocyjny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ