Rodzaje zawiesi i ich wykorzystanie

0
1270
Rodzaje zawiesi i ich wykorzystanie

Transport gabarytów dotyczy czasami bardzo krótkich dystansów. Mogą one wynosić metr, kilka metrów, a czasami zaledwie kilkadziesiąt czy kilkanaście centrymetrów! Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo ciężkich przedmiotów często nie da się tak po prostu przesunąć. Niezbędne są do tego odpowiednie maszyny oraz akcesoria. Szeroko stosowane w tym kontekście są od lat zawiesia. Występują w różnych wariantach, jednakże ogólna zasada ich działania się nie zmienia. Prawidłowo zamontowane zawiesie pozwala przenosić elementy bez ryzyka, że cokolwiek się urwie.

Rodzaje zawiesi – czym się od siebie różnią?

Podstawową cechą zawiesia jest maksymalny przypisany do niego udźwig. Zmienia się on w zależności od tego, z jakim elementem mamy do czynienia, a opcji w tej materii jest sporo. Każde zawiesie o dedykowanej sile udźwigu ma inny kolor, dzięki czemu da się łatwo wskazać pożądany element. Standardowo zakres wytrzymałości dla takich produktów waha się od 1000 do 5000 kilogramów. Niektórzy wytwórcy proponują także zawiesia pasowe z udźwigiem do 500 kilo. Konsumenci mają więc w czym wybierać.

Zawiesia wężowe a pasowe – czym w zasadzie się różnią?

Tak naprawdę oba typy zawiesi w praktyce można stosować zamiennie. Czasami jedne mają pewną przewagę nad drugimi, jednakże zakres udźwigów i wytrzymałości jest w obu przypadkach taki sam. Wężowe modele są bardziej miękkie i mniej chropowate, dlatego czasami warto po nie sięgnąć, jeżeli materiał, z którym będą się stykać jest delikatniejszy. Standardowo mocuje się je do przenoszonych elementów, a także do haka dźwigu bądź suwnicy.

Zawiesia wężowe a pasowe

Jeśli chodzi o tworzywa, z jakich wykonuje się zawiesia, najczęściej jest to poliester (PES). Z niego powstaje najważniejsza robocza część, czyli cięgno. Naturalnie pełnię swoich własności użytkowych zawiesie zyskuje w momencie, gdy zostanie zakończone odpowiednim uchwytem. Na jego końcu w zależności od potrzeb umieszcza się haki, szekle, ogniwa czy dedykowane uchwyty specjalistyczne. Jeśli chodzi o tę grupę akcesoriów, ich cena jest niska, podobnie zresztą jak metra bieżącego zawiesi.

Gdzie kupować, aby nie przepłacić?

Najważniejszym kryterium oceny jest to, jaki producent stoi za konkretnym zawiesiem. Możliwości jest sporo i nie każdy z dostępnych w sprzedaży wyrobów spisze się równie dobrze. Dlatego szukanie oszczędności na siłę nie ma sensu, zwłaszcza że ceny nawet najlepszych elementów na rynku nie są wysokie. Świetne noty wśród użytkowników zbierają zawiesia wężowe marki Robur. Ten sam wytwórca produkuje także zawiesia pasowe. Ich dystrybutorem w Polsce jest hurtownia internetowa Muntech24.pl, w której zaopatrują się firmy transportowe i nie tylko.

Oferujemy naszym klientom modele zawiesi o różnej sile udźwigu, dzięki czemu zawsze udaje się dobrać odpowiedni wariant – objaśnia pan Szymon, ekspert sklepu. – Wszystkie pozycje w asortymencie to produkty wysokiej klasy, spełniające surowe normy. Gwarantują to aprobaty techniczne, którymi dysponujemy dla każdego z zawiesi – dodaje. To kolejny istotny aspekt, na który nabywcy powinni zwracać uwagę. Zawsze trzeba sięgać po zawiesia, których parametry nie budzą wątpliwości. Dzięki temu sprawdzą się przy każdym realizowanym zadaniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ