Jak pozyskać samochód do jednoosobowej działalności gospodarczej? Rozwiązaniem może być leasing lub wynajem długoterminowy

0
2679
Jak pozyskać samochód do jednoosobowej działalności gospodarczej? Rozwiązaniem może być leasing lub wynajem długoterminowy

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, mogą bez przeszkód korzystać z najróżniejszych form finansowania samochodu. Wielu mikro przedsiębiorców chętnie decyduje się na leasing oraz wynajem długoterminowy, które zapewniają wiele korzyści podatkowych, zachowując znaczną elastyczność i transparentność rozliczania. Z kolei zakup za gotówkę i kredyt wciąż cieszą się najmniejszą popularnością. W jaki sposób pozyskać samochód do jednoosobowej działalności gospodarczej i dlaczego warto zastanowić się nad leasingiem Mercedesa, Fiata czy Skody lub ich wynajmem długoterminowym?

Zakup za gotówkę to niepotrzebne zamrażanie kapitału

Wiele małych jednoosobowych działalności gospodarczych nie może pozwolić sobie na jednorazowe wydanie parunastu tysięcy złotych na zakup auta do firmy, a nawet, jeśli dysponują środkami o wskazanej wysokości, taki zakup wiązałby się ze znacznym zamrożeniem kapitału, a w konsekwencji utratą płynności finansowej na bieżące wydatki. Co więcej, zakup za gotówkę nie zapewni takich korzyści podatkowych jak zewnętrzne formy finansowania, przez co firmy mogą stracić szansę na obniżenie płaconych podatków.

Kredyt inwestycyjny nie jest dla każdego

Kredyt inwestycyjny na zakup auta do firmy to jedna z trzech form zewnętrznego finansowania. Wiele przedsiębiorstw wciąż zaciąga kredyty na spłatę ruchomego środka majątku firmy. Niestety, udzielenie kredytu przez banki i instytucje finansowe wiąże się z bardzo wnikliwą analizą sytuacji przedsiębiorstwa, a także dokładnym prześwietleniem przedsiębiorcy. Ocenie poddawana jest jego zdolność kredytowa i wypłacalność, a mozolny i długi proces decyzyjny oparty jest na przedkładaniu sterty dokumentów. Im młodsza firma i im niższa zdolność kredytowa przedsiębiorcy, tym warunki kredytu okazują się mniej korzystne, przez co opłacalność kredytu inwestycyjnego maleje.

Leasing i wynajem długoterminowy – idealne finansowanie dla najmniejszych przedsiębiorców

Niezwykle rozpowszechnioną i popularną formą finansowania jest leasing. Mimo zmian dotyczących rozliczania kosztów firmowego pojazdu, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku, leasing samochodów do firmy wciąż jest korzystny i atrakcyjny z punktu widzenia jednoosobowych działalności gospodarczych.

Niezależnie od tego, czy firma zdecyduje się na leasing nowego BMW, Audi, Citroena czy Opla do wartości 150 tys. złotych netto, może zachować pełnię korzyści podatkowych. Raty leasingowe są stałe i w ich cenie zawarte są wszystkie koszty leasingu, przez co są one transparentne i łatwe do księgowania.

Leasingobiorca może także korzystać z ubezpieczenia oferowanego przez podmioty współpracujące z leasingodawcą. W takim przypadku ubezpieczenie wliczane jest dodatkowo do miesięcznej faktury. Niemniej obowiązek ubezpieczenia auta może pozostać w gestii leasingobiorcy, który samodzielnie znajdzie korzystną polisę. Poza tym leasingobiorca nie jest zobligowany do wykupu auta pod koniec trwania umowy, przez co nie spada na niego obowiązek sprzedaży poleasingowego samochodu.

Równie ciekawą formą zewnętrznego finansowania jest wynajem długoterminowy. Obecnie zarówno najmniejsi, jak i więksi przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na tę formę finansowania. Możliwość wliczenia całej kwoty comiesięcznej raty do kosztów prowadzenia działalności, kompleksowa obsługa serwisowa pojazdu, jego zarejestrowanie i ubezpieczenie, a także brak konieczności wykupu to tylko niektóre z zalet wynajmu.

[Głosów:5    Średnia:2.6/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ