Wady i zalety wynajmu długoterminowego aut

0
985
Wady i zalety wynajmu długoterminowego aut

Wynajem długoterminowy w formule na abonament to coraz częściej wybierany sposób finansowania własnego, nowego samochodu. Zwolennicy tej formuły cenią sobie połączenie komfortu i bezstresowego użytkowania pojazdu oraz niskiego, stałego kosztu utrzymania auta. W jakiej sytuacji warto podjąć decyzję o wynajmie auta w abonamencie? Kto może skorzystać z tej oferty oraz jakie są wady i zalety tej formuły? Poznaj najczęściej pojawiające się za i przeciw.

Dlaczego warto wybrać najem długoterminowy?

Sama idea wynajmu auta kojarzy nam się zwykle z najmem aut na “minuty” lub krótkim wynajmem wakacyjnym, które funkcjonują w większości dużych miast. Najem długoterminowy jest zupełnie inną formą korzystania z auta, którego zakres obowiązuje od roku do 4 lat.

Auto na abonament stało się realną alternatywą dla zakupu samochodu oraz konkurencją dla leasingu. Wynajem długoterminowy charakteryzuje się tym, że zarówno wpłata początkowa jak i miesięczne raty są znacznie niższe niż przy innych formach finansowania samochodu. Różnica pomiędzy najmem długoterminowym a leasingiem może wynosić nawet do kilku tysięcy złotych, co w dużej mierze wynika z tego, że decydując się na najem płacimy za korzystanie z auta, a nie za jego zakup lub plan późniejszego wykupu. Z dniem zakończenia umowy użytkowany samochód wraca do firmy wynajmującej, a my możemy przedłużyć kontrakt wybierając kolejny, nowy model.

To elastyczne i komfortowe rozwiązanie. Decydujesz się na konkretny model auta, dopasowując wszystkie parametry oferty do swoich potrzeb, jednocześnie regulując stałą, niską miesięczną opłatę abonamentową. 12 miesięcy to w zależności od naszego stylu życia długi lub krótki okres czasu, w trakcie którego nasze potrzeby i oczekiwania mogą ulec zmianie, a korzystanie w takim przypadku z długoletniego zobowiązania może nie być najwłaściwszym rozwiązaniem. Dzisiaj możesz potrzebować zwinnego, miejskiego kompaktu, a za rok dużego rodzinnego SUV-a. Warto więc pamiętać o tym, że prosta i szybka wymiana auta na nowy model to zdecydowana wartość dodana usługi aut na abonament.

Sprawy techniczne pozostaw specjalistom

Oprócz komfortu i elastyczności, zyskujesz również wygodę. Kwestie techniczne, wynikające z codziennego eksploatowania auta, które często spędzają sen z powiek i wymagają od nas dużego zaangażowania zostają po stronie firmy wynajmującej. Co to oznacza? Oznacza to przede wszystkim to, że razem z samochodem otrzymujesz pełen pakiet usług, który sprawi, że nie musisz przejmować się niczym oprócz korzystania z nowego samochodu.

Zaczynając od rejestracji samochodu, ubezpieczenia, po wymianę opon i przeglądy serwisowe, a na rozliczaniu szkód kończąc. Wszystkie te elementy nie będą na Twojej głowie, jeśli wybierzesz samochód w abonamencie.

Oferta skierowana jest zarówno do osób fizycznych jak i do osób prowadzących działalność gospodarczą, tą wygodę cenią sobie wszyscy klienci. W przypadku firm, które decydują się na wynajem długoterminowy samochodów pojawia się możliwość całkowitej rezygnacji z działu obsługującego firmową flotę aut, co pozwala widocznie zmniejszyć budżet. Plusem jest również forma realizowania usług, wszystko możesz załatwić on-line, a Twoje auto może zostać dostarczone na wskazany przez Ciebie adres, nawet do domu.

Skorzystaj z niskiej, miesięcznej opłaty

Decydując się na zakup auta za gotówkę niewątpliwie możemy wskazać porównywalną ilość zalet, należy jednak pamiętać o tym, że taka forma finansowania wiąże się z koniecznością inwestowania gotówki, a w przypadku zakupu auta używanego narażamy się dodatkowo na ciężkie do oszacowania ryzyko możliwych usterek. Ukryte wady to często kosztowne naprawy. Rozwiązaniem pod kątem finansowym nie okaże się również leasing, który już na starcie wymaga od nas wpłaty zwykle od 20-50% wartości samochodu.

Wynajem długoterminowy staje się w tej sytuacji alternatywą ponieważ oferuje możliwość korzystania z fabrycznie nowego samochodu bez inwestowania gotówki. Kluczem do zrozumienia wartości oferty aut na abonament jest świadomość tego, że aby korzystać z wymarzonego, nowego auta, nie trzeba kupować go na własność. Czy wiesz, że w ciągu pierwszych trzech lat od zakupu nowego samochodu traci on swoją wartość nawet do 40%? Nie musisz się tym martwić decydując się na wynajem auta.

Najem wypada równie korzystnie w przypadku inwestycji firmowej, dzięki temu, że zaoszczędzona zostaje znaczna ilość gotówki, można ją przeznaczyć na rozwój innych gałęzi w firmie. W porównaniu z leasingiem wynajem długoterminowy nie obciąża firmy i nie utrudnia pozyskania kredytu na inne cele. Dodatkowo najwyższy limit (150 tys. zł) odliczenia kosztów użytkowania auta od podatku jest możliwy w przypadku każdej umowy najmu, co w perspektywie rocznego najmu staje się wyjątkowo korzystne.

A co z minusami?

Wadą najmu długoterminowego może stać się ograniczony wybór modeli w ofercie poszczególnych firm wynajmujących. Mimo dostępności aut z różnych segmentów, w dopasowaniu do rodzaju użytkowania, aut miejskich, rodzinnych czy luksusowych SUV-ów możemy skorzystać wyłącznie ze skonfigurowanego już wyposażenia. W większości przypadków jest to wyposażenie dobrane specjalnie z myślą o zapewnieniu najwyższego komfortu użytkowania w połączeniu z utrzymaniem niskiej ceny miesięcznego abonamentu. Sprawia to, że nawet w najmniejsze auta są wyposażone w bogaty system multimedialny, elektryczne szyby czy automatyczną skrzynię biegów. Jest to więc kompromis, który warto zaakceptować patrząc na szereg zalet usługi.

Dobierz odpowiednie pakiety

Decydując się na wynajem auta w abonamencie należy również pamiętać o istniejących limitach kilometrów. W przypadku Qarsona w pakiecie podstawowym otrzymujemy możliwość pokonania 10 tysięcy kilometrów w cenie najmu. Dodatkowe kilometry są płatne, a ich koszt różni się w zależności od modelu wybranego samochodu. Możemy jednak już na starcie podjąć decyzję o zwiększeniu dostępnego limitu o kolejne 5, 10 lub 15 kilometrów w zależności od tego w jaki sposób planujemy użytkować swoje auto. To rozwiązanie jest polecane ponieważ daje większą elastyczność i pozwala przewidzieć każdy możliwy koszt.

Możesz również zdecydować jakie pakiety dodatkowe będą uwzględnione w Twojej ofercie. Qarson może ubezpieczyć Twoje auto lub możesz zrobić to we własnym zakresie, dodatkową opcją jest również pakiet szkodowy czy dostawa auta pod wskazany adres.

To rozwiązanie dla każdego, zapoznaj się z ofertą 12-miesięcznego wynajmu aut na abonament i przekonaj się czy to Twój sposób na własne auto.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ